مدیر کل نظارت بر دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و داروی کشور گفت: توزیع رایگان واکسن آنفلوآنزا بین گروه‌های پرخطر از امروز یا فردا در شبکه بهداشت کشور آغاز می‌شود و در این مرحله ۱.۵ میلیون واکسن به تدریج بین زنان باردار و بیماران خاص توزیع خواهد شد.

واکسن آنفلوانزا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، حیدر محمدی اظهار کرد: مرحله اول توزیع واکسن آنفلوآنزا از اوایل همین هفته با اولویت کادر بهداشت و درمان، زنان باردار، بیماران خاص و صعب‌العلاج و بیماران پیوندی که در مراکز بهداشتی پرونده دارند، انجام می شود. این گروه‌ها مشمول دریافت واکسن رایگان هستند.

وی گفت: قرار است حدود ۲.۵ میلیون واکسن آنفلوآنزا در مراکز بهداشتی توزیع شود که در مرحله اول که از این هفته انجام می شود، ۱.۵ میلیون واکسن در مراکز بهداشتی و درمانی توزیع می شود. مرحله دوم توزیع واکسن های رایگان در شبکه بهداشتی نیز بلافاصله بعد از ورود واکسن به کشور برای سالمندان بالای ۶۵ سال که در خانه های سالمندان و مراکز بهزیستی هستند و نیز کودکان زیر ۵ سال توزیع می‌شود.

محمدی افزود: درمجموع از حدود ۲.۵ میلیون واکسن وارداتی رایگان که در شبکه بهداشتی برای گروه‌های خاص توزیع می شود، ۱.۳ میلیون واکسن برای زنان باردار و ۴۵۰ هزار دوز برای بیماران خاص، پیوندی، دیالیزی و صعب‌العلاج توزیع می شود و بقیه آن برای کادر بهداشت و درمان، سالمندان، کودکان زیر ۵ سال، کادر مراکز بهداشت و درمان نیروهای مسلح و زندان‌ها با ثبت کد ملی توزیع می‌شود.  

مدیر کل نظارت بر دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو ادامه داد: با توجه به محدودیت نگهداری واکسن آنفلوآنزا و لزوم رعایت زنجیره سرد و نگهداری در یخچال، امکان واردات و توزیع همه ۲.۵ میلیون واکسن برای شبکه بهداشتی به صورت یکجا وجود ندارد و به تدریج با توزیع ۱.۵ میلیون واکسن در مرحله اول، محموله های بعدی برای توزیع یک میلیون واکسن بعدی نیز انجام می‌شود.

محمدی گفت: بعد از توزیع ۲.۵ میلیون واکسن گروه‌های خاص در شبکه بهداشتی، محموله‌های بعدی برای توزیع در داروخانه‌ها با قیمت مصوب و با کد ملی انجام می شود که جزئیات آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

کد خبر 552248

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha