رئیس سازمان غذا و دارو درباره وضعیت واردات و توزیع واکسن آنفلوآنزا برای استفاده زنان باردار و بیماران پر خطر و مزمن توضیحاتی ارائه داد.

واكسن آنفلوانزا

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از مهر، محمدرضا شانه‌ساز رئیس سازمان غذا و دارو گفت: امسال با توجه به شرایط خاص ناشی از شیوع ویروس کرونا، ۲ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا برای گروه‌هایی مانند افراد مسن و پرخطر مثل بیماران پیوندی، قلبی و تنفسی، مادران باردار و... که تزریق واکسن برای آنها ضروری است، تحویل معاونت بهداشتی شده است که در اختیار شبکه‌های بهداشت قرار خواهد گرفت.

وی افزود: در حوزه تأمین واکسن برای سایر افراد هم نسبت به سال گذشته که یک میلیون و ۶۰۰ هزار دوز واکسن آنفلوآنزا مصرف شده بود، امسال حدود ۱۴ میلیون دوز واکسن را پیش‌بینی کرده‌ایم.

رئیس سازمان غذا و دارو با تاکید بر این‌که واکسن در داروخانه با اولویت افراد بالای ۶۵ سال عرضه خواهد شد، توضیح داد: از ابتدای مهر افراد سالمند بالای ۶۵ سال با ارائه کارت ملی و ثبت کد ملی خود در داروخانه‌ها می‌توانند واکسن را دریافت کنند و در فاز بعدی سایر افراد می‌توانند برای تهیه واکسن به داروخانه‌ها مراجعه و واکسن را با ارائه کارت و کد ملی تهیه کنند.

شانه‌ساز با تاکید بر تلاش‌های صورت‌گرفته به منظور تأمین واکسن آنفلوآنزا برای افراد پرخطر به میزان نیاز کشور گفت: همان‌طور که بارها اعلام‌ شده تصور می‌کنیم امسال به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی نظیر فاصله‌گذاری اجتماعی، رعایت بهداشت فردی مثل ضدعفونی کردن مداوم دست‌ها، استفاده از ماسک و... احتمال آلودگی به ویروس آنفلوآنزا بسیار کمتر از سال‌های قبل باشد. بنابراین تزریق واکسن برای سایر افراد ضروری نیست. کما این‌که در کشورهای نیمکره جنوبی که زمستان را پشت سر گذاشته‌اند شیوع آنفلوآنزا به همین دلایل کمتر از سال‌های گذشته بوده است.

وی با تاکید بر این‌که واکسن‌های مورد تائید سازمان غذا و دارو دارای برچسب اصالت است، افزود: واکسن‌های فاقد برچسب اصالت مورد تأیید سازمان غذا و دارو نبوده و تقلبی است. بنابراین توجه به وجود برچسب اصالت و استعلام از سامانه TTAC برای اطمینان از اصالت و سلامت واکسن ضروری است.

کد خبر 550407

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار