همشهری آنلاین: مردم برزیل یکشنبه اول اکتبر (9 مهر) برای انتخاب رئیس‌جمهور جدید پای صندوق‌های رأی می‌روند اما موقعیت متزلزل لولا رئیس جمهور کنونی، ابهامات زیادی را پیرامون نتایج انتخابات دامن زده‌است.

این ابهامات به ویژه پس از شرکت نکردن رییس جمهوری در مناظرات انتخاباتی و اتهام فساد مالی به عنوان مشاور ویژه دولت، بیش از پیش نمود پیدا کرده است. به گونه‌ای که این مسایل تردید‌ها را درباره به دور دوم کشیده شدن انتخابات بیشتر کرده‌است.

این در شرایطی است که مهلت تبلیغات انتخاباتی روز پنجشنبه پایان یافته و اکنون کاندیدا‌ها تنه می‌توانند در پاره‌ای از اقدامات انتخاباتی نظیر پخش کاتالوگ‌های تبلیغی شرکت کنند.

این دقیقاً همان کاری‌است که ایناسیو  لولا داسیلوا قصد انجام آن را دارد. او در واقع می‌خواهد در مراسم تحویل کاغذ‌های انتخاباتی در برابر دروازه‌های ورودی کارخانه‌های مرسدس بنز و فورد در سائوبرناردو، شهرکی صنعتی واقع در نزدیکی سائو پائولو، حضور یابد.

این مکان جایی‌است که لولا در دهه 70 میلادی از آنجا وارد سندیکا‌های کارگری شد و  پس از آن به دنیای سیاست پا گذاشت.

او جمعه شب 28 سپتامبر نیز آخرین میتینگ سیاسی خودرا در محل این شهرک برگزار کرد.

لولا در میتینگ سیاسی 28 سپتامبر

حضور لولا در شهرک سائو برناردو باعث شد تا او به عنوان بزرگترین غایب در مناظره‌ تلویزیونی‌ روز جمعه 28 سپتامبر یاد شود.

اما در این برنامه رقبای رییس جمهوری: ژرالدو الکمین از حزب سوسیال دموکرات برزیل، هلویسا هلنا از حزب سوسیالیسم و آزادی و کریستووام بوارکه از حزب دموکراتیک کارگران، حضور یافته بودند.

اما رییس جمهوری میتیتگ را به مناظره ترجیح داده بود، امری که باعث شد، سایر کاندیدا‌ها در غیاب لولا حملات خود را متوجه وی کنند.

این مسئله سیاستمداران و رسانه‌ها را که در انتظار مواجهه سیاسی رییس جمهور بودند را مایوس و سرخورده کرد.

بسیاری از مقاله نویسان برزیلی این اقدام را در کاهش آرای رییس جمهور در روز انتخابات بی‌تاثیر ندانسته‌اند.

البته آنها پیش‌بینی نکرده‌اند غیبت رییس جمهور تا چه حد در انتخابات به ضرر وی تمام خواهد شد.

از سوی دیگر نمی‌توان میزان صدمات سیاسی را که مسئله خرید اسناد جعلی علیه مخالفان، متوجه رییس جمهور کرده برآورد کرد.

این اسناد از سوی افراد مرتبط با حزب حاکم کارگران خریداری شده بودند.

الکمین از کاندیدا‌های انتخاباتی، در این باره ادعا کرد: لولا با نرفتن به مناظره نشان داد که نمی‌تواند از خود رفتاری دموکراتیک بروز دهد. او در واقع به نفع سایر کاندیدا‌ها عمل کرد و این مسئله به وی در هنگام انتخابات صدمات جبران‌ناپذیری وارد خواهد کرد.

حضور نیافتن رییس جمهور در مناظره انتخاباتی و بحران اسناد همزمان با کاهش فاصله لولا با سایر کاندیدا‌‌‌ها همراه بوده که این مسایل آینده سیاسی رییس جمهور در آستانه انتخابات را در معرض خطر قرار داده‌است.

این مسایل همچنین احتمال به دور دوم کشانده شدن انتخابات برزیل را افزایش داده‌است.

در صورت وقوع چنین امری دور  دوم انتخابات روز 29 اکتبر برگزار خواهد شد.

کد خبر 5044

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار