شست‌وشوی دست‌ها براساس گزارش دانشگاه علوم پزشکی قم بهترین راهکار برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کروناست.

كرونا ويروس

به گزارش همشهری آنلاین،‌ در گزارش دانشگاه علوم پزشکی قم که نسخه‌ای از آن در اختیار ایرنا قرار گرفته، ۱۳ راهکار کلیدی برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا به شرح زیر پیشنهاد شده است: 

۱- ویروس کرونا، عمدتاَ از راه دهان، بینی، چشم و گوش وارد بدن می‌شود. بنابراین دست‌هایتان را قبل از شست‌وشوی کامل با آب و مایع دستشویی به این ۴ قسمت بدن نزنید.

۲- هر روز چندین بار دست هایتان را با آب و مایع دستشویی و هر بار به مدت نیم دقیقه با دقت بشویید. اگر مایع یا ژل ضدعفونی کننده هم بزنید، بهتر است.

۳- همراهتان یک مایع ضدعفونی کننده کوچک داشته باشید تا در محیطهای عمومی مانند مترو و خیابان و... که دسترسی سریع به آب و مایع دستشویی ندارید، بعد از تماس با افراد و اشیا، مدام دست‌هایتان را ضدعفونی کنید.

۴- اگر نزدیک شما، کسی سرفه با عطسه کرد، فوری دهان و بینی‌تان را ببندید و حتی المقدور چند متری از او دور شوید، چون یکی از راه‌های انتقال کرونا تنفس است.

۵- اگر مسئول اشیائی هستید که دست‌های افراد مدام با آنها در تماس است، آنها را به‌کرات ضدعفونی کنید؛ مانند دستگیره‌های در، ستون‌های فلزی اتوبوس و مترو که افراد برای حفظ تعادل، آنها را می‌گیرند، پیشخوان بانک‌ها و ادارات، خودکارهای عمومی بانک‌ها، دکمه‌های آسانسور و خودپردازها، نازل بنزین، نرده‌های کنار پله‌ها و غیره.

همچنین سعی کنید تا حد امکان به چنین اشیائی دست نزنید و اگر هم زدید - که اکثراً ناگزیر هستید - دست‌های خود را بشویید یا ضدعفونی کنید و قبل از شست‌وشو، به آن ۴ قسمت بدن که در بند اول گفتیم، دست نزنید.

۶- دست دادن و روبوسی را به حداقل ممکن برسانید.

۷-  بلافاصله بعد از ورود به خانه، دست‌های خود را بشویید و ضدعفونی کنید. این را از همه اعضای خانواده بخواهید. همچنین در محل کار نیز با همکاران چنین قراری بگذارید.

۸- سیستم ایمنی بدنتان را با خوردن ویتامین C، میوه‌ها، سبزیجات و داروهای تقویتی، ارتقا دهید. خوردن روزانه یک لیوان «آب ولرم + آب لیموی تازه + یک قاشق عسل طبیعی» توصیه می‌شود.

۹-  میوه‌ها و سبزیجات را با آب و چند قطره مایع ظرفشویی بشویید.

۱۰ غذای آلوده از راه‌های انتقال کروناست. از خوردن غذا و مایعات در جاهای غیر مطمئن جدا خودداری کنید.

۱۱- غذاهایتان کاملا پخته شود. بنابراین از خوردن غذاهای نیم‌پز مانند تخم مرغ عسلی، استیک نیم‌پز یا آبدار خودداری کنید.

تاکید می‌شود مرغ و گوشت قرمز و شیر را خوب بجوشانید و کامل بپزید

۱۲-  مسواکتان را مدام با مایع دستشویی بشویید و ضدعفونی کنید.

۱۳- تا حد امکان در خانه بمانید، اگر بیرون رفتید بکوشید به جاهای شلوغ نروید و مدام دست‌هایتان را ضدعفونی کنید.

کد خبر 485586

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار