کیانوش جهان‌پور مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت در جدیدترین پست توییتری خود از ابتلای ۱۳ نفر دیگر به کرونا در ایران خبر داد.

كرونا

به گزارش همشهری آنلاین،‌ کیانوش جهان‌پور،‌ مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت در جدیدترین پست توییتری خود از ابتلای ۱۳ نفر دیگر به کرونا در ایران خبر داد و نوشت: ابتلای ۷ نفر در قم، ۴ نفر در تهران و ۲ نفر در گیلان تایید شده است.

علیرضا وهاب زاده مشاور وزیر بهداشت نیز در توییتی نوشت: نتایج تست کرونا چهار بیمار مشکوک در تهران مثبت بود. هفت مورد مثبت جدید هم در قم و دو مورد هم در رشت تایید شده است. متاسفانه دو نفر از مبتلایان جدید هم فوت کردند. در مجموع تا این لحظه ۱۸ مورد ابتلاق قطعی به کرونا ثبت شده که چهار نفر فوت کردند. تعدادی موارد مشکوک نیز بستری و تحت مراقبت هستند.

دو شهروند قمی نیز پیش از این به کرونا مبتلا شده بودند که جان خود را از دست دادند.

 • مشروح توضیحات رییس کمیته اطلاع رسانی قرارگاه مقابله با کروناویروس

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: به‌نظر می رسد همانند الگوی مشاهده شده در بیماری آنفلوآنزای H۱N۱، موارد شدید و منجر به فوت در کووید۱۹ ، بیشتر در گروه‌های مسن و یا دارای بیماری‌های زمینه‌ای و یا نقص سیستم ایمنی مشاهده می شود و شدت بیماری زایی این ویروس لزوما از آنفلوآنزای H۱N۱ بیشتر نخواهد بود.

کیانوش جهانپور گفت:‌ در روزهای گذشته ۷۳۵ بیمار با علائم شبه آنفلوآنزا در کشور بستری شدند که  بر اساس آخرین نتایج آزمایش‌ها ابتلای ۱۳ مورد دیگر به کووید۱۹ قطعی به نظر می‌رسد.

وی ادامه داد:‌ اغلب موارد جدید مبتلا به کووید۱۹ یا ساکن قم هستند یا سابقه سفر به قم را دارند و حال عمومی فرد مبتلا شده به کووید۱۹ در اراک نسبت به روزهای گذشته بهتر است. ضمن اینکه موارد شدید و منجر به فوت در کووید۱۹ نیز بیشتر در گروه‌های مسن و یا دارای بیماری های زمینه ای و یا نقص سیستم ایمنی بدن مشاهده می شود.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: با توجه به همزمانی شیوع آنفلوآنزای فصلی و نگرانی‌های ایجاد شده در بین مردم در مورد کرونا ویروس ظرف روزهای گذشته، هزاران نفر به کلینیک‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کردند که بیش از ۷۳۵ مورد، با علائم شبه آنفلوآنزا تحت نظر قرار گرفته و بستری شدند.

جهانپور اظهار کرد: با بررسی های انجام شده از بین افراد مشکوک، تا کنون ابتلای تعدادی از افراد از نظر ابتلا به ویروس کووید۱۹ بر اساس شواهد آزمایشگاهی، قطعی گزارش شده و بر اساس آخرین نتایج آزمایش های انجام شده، ابتلای ۱۳ مورد جدید تا امروز قطعی به نظر می رسد.

وی افزود: نکته قابل توجه این است که از این ۱۳ مورد، اغلب موارد یا از ساکنین شهر قم هستند و یا در شرح حال، سابقه سفر به شهر قم ظرف روزها و هفته‌های اخیر داشته اند. از میان ۱۳ مورد شناسایی شده جدید از کووید ۱۹، ۷ مورد مربوط به شهر قم، ۴ مورد از بیماران بستری در شهر تهران و دو مورد نیز در استان گیلان هستند.

رییس کمیته اطلاع رسانی قرارگاه مقابله با کروناویروس وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: دو نفر از موارد شناسایی شده جدید نیز متاسفانه جان خود را از دست داده اند. همچنین دو مورد مشکوک ابتلا به کووید ۱۹، در شهر بابل تحت مراقبت قرار گرفته که ظاهرا سابقه مراجعت از قم داشته‌اند اما هنوز نتایج آزمایشات انجام شده از این افراد تا این لحظه گزارش نشده است.

جهانپور ادامه داد: در شهر اراک روز گذشته آزمایش یکی از موارد مشکوک نشان دهنده ابتلا به کووید۱۹ بود که در گزارش روز گذشته اعلام شد، ۸ مورد مشکوک دیگر در اراک بر اساس نتایج نهایی آزمایشگاهی، مبتلا به کووید۱۹ نیستند. حال عمومی فرد مبتلا به کووید ۱۹ در اراک که از همکاران پزشک ما است نسبت به روز گذشته بهتر گزارش شده است.

براساس اعلام وبدا، وی یادآور شد: بنظر می رسد همانند الگوی مشاهده شده در بیماری آنفلوآنزای H۱N۱، موارد شدید و منجر به فوت در کووید۱۹ ، بیشتر در گروه‌های مسن و یا دارای بیماریهای زمینهای و یا نقص سیستم ایمنی مشاهده می شود و شدت بیماری زایی این ویروس لزوما از آنفلوآنزای H۱N۱ بیشتر نخواهد بود.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: توصیه‌های عمومی مبنی بر رعایت نکات بهداشت فردی و شستشوی مداوم دستها با آب و صابون مایع، ضد عفونی کردن سطوح تماس، رعایت بهداشت تنفس، پرهیز در استفاده از وسایل مشترک و ضدعفونی کردن آنها قبل از استفاده، پرهیز از استفاده از دخانیات با ادوات مشترک از جمله قلیان در این مورد کمک شایانی به پیشگیری، کاهش شیوع و قطع زنجیره انتقال کرونا ویروس جدید خواهد کرد.

کد خبر 485626

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • CA ۰۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  1 0
  برآوردهای شهری و اطلاع رسانی لازم و گذاشتن محلول شستشوی دست در مترو ها بسیار مهم است.
 • IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  1 0
  پس چرا تا جندی پیش منکر وجود کرونا در ایران بودیم؟

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار