شبکه تعاون روستایی خراسان رضوی در قالب طرح خرید حمایتی زعفران از کشاورزان این استان بیش از ۴۱ تن از این محصول را خریداری کرد.

زعفران

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی دوشنبه ۱۸ آذر با بیان این مطلب گفت: خرید حمایتی زعفران در این استان با استقبال کشاورزان رو به رو  و موجب تعادل قیمت این محصول در بازار شده‌است.

مهدی ناصری مقدم افزود: شهرستان‌های تربت حیدریه، تایباد و زاوه با خرید بیش از ۲۷ تن زعفران به صورت حمایتی بیشترین میزان خرید را در استان به نام خود ثبت کرده‌اند.

وی اضافه کرد: خرید حمایتی زعفران از ۱۰ آبان ماه در استان خراسان رضوی آغاز شده است و طبق ابلاغیه سازمان مرکزی تعاون روستایی تا پایان آذر ماه ادامه دارد.

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: تا کنون ۲۰ درصد مبالغ خرید حمایتی زعفران در استان معادل ۱۲۰ میلیارد ریال به حساب کشاورزان واریز شده است.

ناصری مقدم افزود: هم اکنون ۱۸ مرکز خرید حمایتی زعفران در شهرستان‌های خراسان رضوی فعال هستند و خرید این محصول از کشاورزان را انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: خرید حمایتی محصول زعفران با چهار عنوان نگین، شبه‌ نگین، پوشال درجه یک و پوشال معمولی سطح‌ بندی شده است که هر کیلوگرم نگین زعفران به قیمت ۱۰۵ میلیون ریال، شبه‌ نگین به قیمت ۹۵ میلیون ریال، پوشال درجه یک به قیمت ۹۰ میلیون ریال و پوشال معمولی زعفران به قیمت ۸۲ میلیون ریال از کشاورزان خریداری می‌شود.  

سطح زیرکشت زعفران در خراسان رضوی طی سال گذشته ۸۷ هزار و ۷۵۰ هکتار بود که از این سطح ۲۹۸ تن محصول برداشت شد. امسال نیز ۹۰ هزار هکتار از مزارع خراسان رضوی به کشت زعفران اختصاص یافت که میزان برداشت از آن به شرایط آب و هوایی بستگی دارد.

۱۲۹ هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی خراسان رضوی در حوزه تولید زعفران فعالیت می‌کنند.

کد خبر 468736

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار