یکی از جدیدترین جاذبه‌های گردشگری در دنیای امروز، گردشگری کشاورزی یا اگری‌توریسم است که بسیار هم طرفدار دارد.

اگري توريسم

کلمه گردشگری کشاورزی (agri-tourism) از دو کلمه گردشگری (tourism) و کشاورزی (agriculture) تشکیل شده است.

اساسا گردشگری کشاورزی شامل یک فعالیت یا فعالیت‌هایی مبتنی بر کشاورزی است که گردشگران را به یک مزرعه، مرتع یا هر محل طبیعی دیگری مانند مزارع گندم، باغ‌ها و کندوهای زنبور عسل و... برای فعالیت‌های تفریحی در فضای باز، آموزش، خرید و یا حتی سکونت جذب می‌کند.

بسیاری از مردم، به دنبال فرار از شلوغی و آلودگی زندگی شهری و بازگشت به طبیعت هستند. در نتیجه، این اشتیاق منجر به محبوبیت کشاورزی در میان گردشگران می‌شود. حتی در ایران نیز گردشگران خارجی برای آشنایی با کاشت محصولاتی همانند زعفران یا زندگی در خانه‌های روستایی به روستاهای ایران سفر می‌کنند.

  • چطور بهترین مزارع را پیدا کنیم؟

اگر در هر کشوری حتی ایران خودمان به دنبال پیدا کردن بهترین مزارع برای جاذبه‌های گردشگری کشاورزی در آسیا هستید، در حقیقت باید به راهنمایان محلی مراجعه کنید. با این وجود بعضی از آژانس‌های معروف در هر کشور نیز، چنین تورهایی را برگزار می‌کنند. در بسیاری از کشورهای آسیا برای یافتن چنین مزارعی شاید بتوانید راهنماهایی به زبان انگلیسی پیدا کنید اما در مجموع پیدا کردن راهنمای انگلیسی زبان برای مزارع و در میان مردمان محلی بسیار دشوار است. مردم محلی در آسیا و کشورهایی همچون مالزی، چین، هند، ایران و … به زبان انگلیسی آشنایی ندارند و اگر توریستی خارجی وارد این مناطق شود باید از دیگر طریق‌ها با این مردم ارتباط برقرار کند.

راحت‌ترین راه برای پیدا کردن یک روستا با مردمان محلی کشاورز کار سختی نیست. تنها کافی‌ست که در جاده به سمت جاده‌های فرعی و خاکی تر پیش بروید و به دنبال روستاها و مردم محلی بگردید. در شهرهای بزرگ، از این شهرها خارج شده و به سمت شهرهای کوچک‌تر و سپس روستاها بروید.  برای این منظور تنها به نقشه و کمک گرفتن از مردم محلی آن کشور کمک بگیرید.

با پیشرفت جاذبه‌های گردشگری کشاورزی در آسیا بسیاری از نقاط شاهد ورود گردشگر بیشتری بوده و اگر به آن روستاها بروید، راحت‌تر می‌توانید با مردم ارتباط برقرار کنید. زیرا مردم آنجا، از قبل آمادگی برخورد با توریست و گردشگر را دارند.

  • اقامت در مزرعه چیست؟

این مفهوم در گردشگری کشاورزی (یا گردشگری روستایی، اقامت در مزرعه، مهمانخانه‌ها یا اقامتگاه‌های بومگردی یا هر نام دیگری) وجود دارد. شما شبی را در یک مزرعه کشاورزی به عنوان میزبان اقامت می‌کنید. از اینجا، این مفهوم شاخه‌های دیگری را هم پیدا می‌کند.

گاهی تنها به دنبال اقامت یک شبه در مزارع و بازدید از محیط هستید. گاهی برای اقامت ۲ روزه، ۳ روزه، یک هفته یا دکل مدت طولانی در یک مزرعه زندگی می‌کنید و برای انجام کارهای مختلف در ان مزرعه داوطلب می‌شوید.  

گاهی تنها یک کلبه را در محیطی روستایی اجاره می‌کنید و تنها دیدن گوسفندانی که از کنار پنجره می‌گذرند، برایتان کافیست.

در مفهوم ایده‌آل آن، صاحبان هر مزرعه در آن محل زندگی می‌کنند و با کشاورزان دیگر مشغول کشاورزی هستند. این افراد بخش اعظمی از درآمد خود از راه کشاورزی در می‌آورند و ورود گردشگران تنها بخش کوچکی از زندگی آن‌ها خواهد بود و گردشگری کشاورزی به این شیوه، به جنبه‌های مختلف زندگی آن‌ها کمک می‌کند.

در برخی از کشورها، این شیوه از گردشگری کشاورزی در مراتع و مناطق طبیعی و وحشی است. در نتیجه اگر شب هنگام در طبیعت بمانید می‌تواند کمی خطرناک اما هیجان‌انگیز باشد. اگر با مردم محلی و چوپانان که به این شیوه زندگی آگاه هستند همراه باشید و برای هر امکانی خود را آماده کرده باشید، طبعا از این نوع تجربه اقامت در مراتع وحشی به همراه عشایر، چوپانان و … لذت خواهید برد.

کد خبر 468259

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار