مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی گفت: با پایان برداشت محصول از مزارع زعفران میزان تولید این محصول در استان امسال به ۳۱۰ تن رسید.

زعفران

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، هاشم نقیبی دوشنبه ۲ دی افزود: طبق بررسی‌های انجام‌شده به‌صورت میانگین ۲۰ درصد برداشت محصول زعفران امسال براثر خسارت ناشی از شرایط آب و هوایی از بین رفته است ازاین‌رو این میزان برداشت، تقریبا معادل پارسال است و افزایش چندانی نداشته است.

وی ادامه داد: امسال سطح برداشت زعفران در استان خراسان رضوی در حدود ۹۰ هزار هکتار بوده است. به‌رغم پیش‌بینی افزایش عملکرد و برداشت ۳۵۰ تن محصول، این میزان برداشت به دلایل مختلف محقق نشد.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان رضوی در خصوص عوامل مؤثر در این زمینه گفت: به دلیل شرایط آب و هوایی پاییز امسال و بارندگی اواخر مهر و اواسط آبان ماه و نیز تجربه دمای زیر صفر درجه طی هفته نخست آبان ماه در مناطق گرمسیر استان مانند مه‌ولات، گناباد، بجستان، رشتخوار و تربت‌حیدریه کشاورزان زعفران کار دچار خسارت ناشی از سرما در مزارع این محصول شدند.

نقیبی افزود: بارندگی‌های شدید اول فصل پاییز در برخی مناطق مانند نیشابور، تربت‌حیدریه و مشهد هم‌زمان با برداشت گل موجب خسارت به محصول شد.

وی ادامه داد: پوسیدگی قارچی در پیاز زعفران که براثر بارندگی رخ می‌دهد هم از دیگر عوامل تحت تأثیر قرار گرفتن میزان برداشت زعفران بوده است.

در قالب خرید حمایتی زعفران ۷۰ هزار و ۹۷۴ کیلوگرم محصول زعفران کشتزارهای خراسان رضوی طی این مدت در قالب حمایتی از کشاورزان خریداری‌شده است.

پارسال سطح زیر کشت زعفران در خراسان رضوی ۸۷ هزار و ۷۵۰ هکتار و حجم محصول برداشت‌شده از آن سطح ۲۹۸ تن بود.

۱۲۹ هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی خراسان رضوی در حوزه تولید زعفران فعالیت می‌کنند.

کد خبر 472564

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار