یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
۰ نفر

زهرا کریمی ـ خبرنگار: روستاهای شمال تهران در روزگاران گذشته از جمله مناطقی بودند که به دلیل آب و هوای خوش، نظر شاهان قاجار را به خود جلب می‌کرد.

کاشانک

محمدشاه قاجار به دلیل شباهت درختان سرسبز ده کاشانک به شهرستان کاشان، این روستا را کاشانک یعنی کاشان کوچک نام گذاشت و املاک را هبه سوگلی‌اش کرد.

کاشانک ۲۰۰ سال قدمت دارد و اکنون، به جز قسمتی از آن، بافت محلی‌اش تغییر کرده است. تکیه کاشانک از مکان‌های مذهبی و قدیمی محله است که اوایل انقلاب در آتش سوخت اما به همت اهالی بار دیگر ساخته شد. «امیر مهدی امینیان» از معتمدان محله کاشانک درباره این تکیه می‌گوید: «درباره آتش‌سوزی ۲ روایت وجود دارد.

کنار تکیه چنار قدیمی هست که درون آن حفره‌ای بود و مردم برای حاجت گرفتن شمع روشن می‌کردند و همین منجر به آتش‌سوزی شد و روایت دیگر به انقلابی بودن جوانان محله مربوط می‌شود و می‌گویند کمیته ضد خرابکاری قصد فروپاشی پاتوق اهالی را داشت و این مکان مذهبی را به آتش کشید. اما ۳ روز بعد از آتش‌سوزی، اهالی برای ساختن دوباره آن دست به کار شدند.»

امینیان از محله کاشانک گفتنی‌های بسیاری دارد و می‌گوید: «موزه دارآباد و کاخ نیاوران همه از املاکی هستند که در گذشته در محدوده روستای کاشانک واقع شده بودند اما به مرور زمان با تقسیم‌بندی‌های جدید این اراضی از محله کاشانک جدا شد.»

کد خبر 449435

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha