همشهری‌آنلاین: مارتین شولتز،‌ رهبر سوسیال‌ دموکرات‌های چپ‌میانه آلمان که پیشتر رئیس پارلمان اروپایی بود، گفت روسای جمهور آمریکا،‌ روسیه و ترکیه همانند "حاکمان خودکامه" رفتار می‌کنند.

مارتين شولتز، رهبر سوسیال‌ دموکرات‌های آلمان تاکید کرد، اتحادیه اروپا باید به تضعیف دموکراسی در آمریکا،‌ روسیه و ترکیه پاسخی محکم‌تر و قاطع‌تر بدهد.

شولتز در مصاحبه با روزنامه "پاساور نویه پرسه" که امروز شنبه سوم تيرماه منتشر شد،‌ گفت: اکنون احیای اروپا و قوی‌‌کردن آن حائز اهمیت است؛ نه تنها از طریق کلمه‌ها بلکه از طریق سیاست‌های راسخ.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هفتم و هشتم ژوئیه(16 و 17 تير) در هامبورگ میزبان سران کشورها در نشست اقتصادی گروه ۲۰ است و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا وعده داده تا توافق‌های تجاری را بار دیگر مورد مذاکره قرار دهد و آنها را بیشتر به نفع ایالات متحده کند. انتظار می‌رود این مساله جزو پر مناقشه‌ترین موضوع‌هاي دستورکار باشد.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز،‌ مخالفت با دستورکار محافظه‌کار ترامپ، مساله‌ای است که مورد توافق شولتز و مرکل قرار دارد. رئیس پیشین پارلمان اروپایی ماه گذشته ترامپ را به تخریب ارزش‌های غربی و تضیعف روحیه همکاری بین‌المللی متهم کرد.

شولتز گفت: برخی در گروه ۲۰ هستند که همچون حاکمان خودکامه رفتار می‌کنند؛ رجب طیب اردوغان‌ رئیس‌‌جمهور ترکیه، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه و نیز دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا.

حزب سوسیال دموکرات شولتز سه ماه مانده به انتخابات پارلمانی که قرار است ۲۴ سپتامبر برگزار شود،‌ در نظرسنجی‌ها ۱۴ درصد از حزب دموکرات مسیحی مرکل و حزب خواهر آن موسوم به اتحاد سوسیال مسیحی عقب است.

ترامپ از آلمان و سایر متحدان اروپایی کشورش می‌خواهد تا مشارکت در امور دفاعی ائتلاف ناتو را ارتقا دهند. او از مازاد تجاری زیاد آلمان در مقایسه با آمریکا انتقاد کرده است.

مرکل هفته گذشته گفت، بازارهای باز و تجارت آزاد اصلی‌ترین موضوع‌ها در نشست گروه ۲۰ خواهد بود.

کد خبر 374114

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha