چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۶ - ۰۶:۰۳
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: رهبران جهان عازم نشست پرمناقشه گروه ۲۰ می‌شوند که جمعه و شنبه ۱۶ و ۱۷ تیر در هامبورگ،آلمان برگزار می‌شود.

در جریان نشست امسال گروه ۲۰ در هامبورگ آلمان به احتمال زياد چالش‌هایی نظیر جنگ‌های مختلف، تغییرهاي آب‌وهوا، تجارت و دیگر مسائل جهانی مطرح خواهند شد.

نزدیک به ۲۰ هزار نیروی پلیس قرار است به تامین امنیت سران کشورهای گروه ۲۰ در مقابل معترضان ضد سرمایه‌داری بپردازند که با شعاری مبارزه طلبانه یعنی "گروه ۲۰ - به جهنم خوش آمدید" به استقبال آنها می‌روند.

در برخي از راهپيمايي‌هاي برگزار شده در آلمان، معترضان خود را شبيه به برخي رهبران كشورهاي مختلف درآورده و اعتراض‌شان را به روند اين نشست‌ها اعلام كردند.

پتانسیل بروز مناقشه در پای میز کنفرانس آن هم در زمانی که غرب و اروپا دچار شکاف‌های شدید هستند، نظم بعد از جنگ سرد دچار تزلزل شده و چین و روسیه خود را در عرصه جهانی جسور کرده‌اند، وجود دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، همه نگاه‌ها در این نشست به دونالد ترامپ،رئيس جمهور آمريكاست که طی ریاست‌جمهوری‌اش اين كشور را وارد یک مسیر انزواطلبانه بر مبنای سیاست "اول آمریکا" کرده و در ماه مه در نشست گروه ۷ در ایتالیا نیز به دیگر رهبران کشورها تاخت.

دیگر همتایان ترامپ خود را برای سورپرایزهای جدید بعد از اقدام رئیس‌جمهور آمریکا در خارج کردن کشورش از معاهده تغییرات جهانی آب‌وهوا، زیر سوال بردن تعهدات ناتو و کم اهمیت دانستن اصول تجارت آزاد آماده می‌کنند.

آدام اسلیتر، یک اقتصاددان دانشگاه آکسفورد هشدار داد: این خطر وجود دارد که این اجلاس منجر به فضای چند قطبی میان آمریکا و دیگر کشورها بر سر مساله تغییرات آب‌وهوایی و مسائل دیگر شود. در عین حال جنگ‌های تجاری هم قریب الوقوع هستند چراکه ترامپ از آلمان و چین خواسته برتری‌های تجاری خود را بر آمریکا کاهش دهند و دیگر کشورها را هم با تدابیر مجازاتی در مناقشه بر سر فولاد، گاز طبیعی و گوشت گاو هورمونی تهدید کرده است. لحظه‌ای که در اجلاس گروه ۲۰ همه انتظارش را می‌کشند لحظه دیدار ترامپ با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه است.

گروه بیست

در عین حال اجلاس گروه ۲۰  برای دیگر رهبران جهان زمینه‌ساز کسب نفوذ منطقه‌ای و قدرت است.

شی جینپینگ، رئیس‌جمهور چین در حالی با شینزو آبه، ‌نخست‌وزیر ژاپن دیدار خواهد کرد که هر دو کشور نگران برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی هستند.

در عین حال نشست گروه ۲۰ تحت الشعاع جنگ خونین  سوریه و درگيري در اوکراین که هر دو با روسیه مرتبط هستند و همچنین منازعه ایران و عربستان قرار خواهد داشت.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه هم که در سال ۲۰۱۶ دست به سرکوب متهمان به کودتا،‌ جامعه مدنی و کردها در کشورش زده در حالی به اجلاس گروه ۲۰ می‌رود که روابطش با آلمان دچار سردی شده است.

ترامپ پیش از نشست گروه ۲۰ با رهبران کشورهای کمونیست سابق اروپای شرقی از جمله ویکتور اوربان، رئیس‌جمهور دیکتاتور مجارستان دیدار خواهد کرد و این دیدارها در بردارنده تهدید یک شکاف جدید میان شرق و غرب در اتحادیه اروپا هستند.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین روز پنجشنبه 15 تير با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و میزبان این نشست دیدار خواهد کرد.

کد خبر 375222

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha