چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۶ - ۰۴:۵۸
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهور ترکیه با تاکید بر هدف آنکارا مبنی بر دستیابی به خودکفایی در حوزه نظامی و دفاعی تا سال ۲۰۳۰ از یک ناو جنگی رونمایی کرد.

 رجب طیب اردوغان،‌ رئیس‌جمهور ترکیه در مراسم رونمایی از ناو جنگی "کینالیادا کوروت" در استانبول گفت: ترکیه هیچ‌گونه تلاش برای مانع‌تراشی در برابر اقدام‌ها و ابتکار عمل ترکیه در حوزه نظامی را تحمل نخواهد کرد.

او ادامه داد: این کشور درنظر دارد در حوزه نظامی تا سال ۲۰۲۳ به خودکفایی دست یابد. بر همین اساس باید سریع‌تر از گذشته حرکت کند.

اردوغان افزود: ما به توانایی خود برای ساخت ناوهای نظامی از جمله ساخت زیردریایی‌ها افتخار می‌کنیم. اکنون ترکیه در میان ۱۰ کشور اول در جهان قرار گرفته است که قابلیت طراحی و تولید ناوهای نظامی دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از آناتولی،رئیس‌جمهور ترکیه گفت: ۱۴ پروژه ساخت کشتی‌های جنگی در حال اجراست و بیش از ۱۰ پروژه نیز در سال‌های آتی اجرا خواهد شد.

او ادامه داد: دولت اهمیت ویژه‌ای به نیروی دریایی ارتش برای حل خطرهاي فزاینده در منطقه قائل است.

اردوغان گفت: ترکیه در سال ۲۰۱۶ ، پنج میلیارد دلار در تولید صنایع نظامی دفاعی و ۱.۶ میلیارد دلار در حوزه صادرات به دست آورد که این ارقام بسیار مهم است. ما اهداف خود را دنبال می‌کنیم.

ناو جنگی که توسط اردوغان رونمایی شد در داخل ترکیه و به صورت بومی ساخته شده است.

اردوغان گفت: تبدیل شدن به یک تولیدکننده تسلیحات باید یکی از اولویت‌های ما باشد. ما باید شرکت‌های داخلی خود را به نمونه‌های خارجی ترجیح دهیم. اگر ما طی 15 سال گذشته دست به اقدام مشابهی نزدیم به دلیل تحریم‌های مخفیانه علیه ما بود که به دلیل آنها حتی نمی‌توانستیم دست به عملیات‌های ضد تروریستی در فراتر از مرزهای خود بزنیم.

احتمال می‌رود منظور اردوغان از "تحریم‌های مخفیانه 15 ساله"، همان چهارچوب‌هایی باشد که اتحادیه اروپا برای پیوستن ترکیه به این اتحادیه وضع کرده و اکنون با توقف روند عضویت ترکیه، آنکارا خود را ملزم به اجرای آن نمی‌داند.

ناو کینالیادا کوروت ناو بومی ترکیه‌ای با 99.5 متر طول است که برای انجام ماموریت‌های مختلفی چون حمله‌هاي ضد زیردریایی، حمله‌هاي دریایی، ‌دفاع هوایی، شناسایی، کنترل فرماندهی و سایر ماموریت‌ها استفاده می‌شود.

کد خبر 375210

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha