همشهری‌آنلاین: ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهور روسیه در سفر به شبه‌جزیره کریمه، که سال ۲۰۱۴ از اوکراین به خاک کشورش الحاق شده، خشم کی‌یف را برانگیخت.

کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرد، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در کمپ تفریحی "آرتک" واقع در شبه جزیره کریمه که یادگار دوران شوروی در سواحل دریای سیاه است،‌ توقف داشت.

آرتک در سال ۱۹۲۵ بر پایه ایده لنین که پدر کمونیسم روسیه بود،‌ بنا گذاشته شد. این محل سابقا سالن غذاخوری کودکان مبتلا به سل بود که به کمپ کمونیست‌ها برای کودکانِ بین سنین ۱۰ تا ۱۴ سال تبدیل شد.

این کمپ پس از فروپاشی شوروی در ۱۹۹۱ همانند کریمه،‌ بخشی از اوکراین مستقل شد اما پس از آن‌که روس‌ها کریمه را دوباره به کنترل خود درآوردند، آن را احیا کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه،‌ پوتین در سخنانی در این کمپ گفت: زمان زیادی از وقتی که آرتک دوران‌های سختی به خود دیده، نگذشته است. اما اکنون دوباره متولد شده و به عنوان یک کمپ بین‌المللی برای گذراندن تعطیلات احیا شده است.

پوتین از زمان الحاق کریمه به روسیه، چند بار به این منطقه سفر کرده است که با اعتراض جامعه بین‌المللی روبه‌رو شد چرا که کی‌یف آن را هنوز بخشی از اوکراین می‌داند.

وزیر امور خارجه اوکراین با صدور بیانیه‌ای گفت: کی‌یف این سفر را نقض آشکار حق حاکمیت ملی و تمامیت ارضی اوکراین می‌داند.

اوکراین از سال ۲۰۱۴ با شبه‌نظامیان طرفدار روسيه در شرق این کشور می‌جنگد. کی‌یف و متحدان غربی آن می‌گویند که آنها از سوی مسکو حمایت می‌شوند. بیش از ۱۰ هزار تن شامل غیرنظامی و شبه‌نظامی از زمان آغاز درگیری‌ها تاکنون کشته شده‌اند.

کد خبر 374230

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار