چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۹
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: ولادیمیر پوتین،رئیس جمهور روسیه تاکید کرد، آمریکا به شکل‌گیری سازمان تروریستی القاعده کمک کرده و باید بداند که مسئول این وضعیت است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در مصاحبه با اولیور استون، فیلم‌ساز مشهور آمریکایی به بیان دیدگاه‌هایش درباره روابط روسیه با آمریکا و ناتو و همچنین تروریسم بین‌المللی پرداخت.

در بخش اول این مستند چهار قسمتی پوتین گفت: القاعده نتیجه فعالیت‌های ما نیست. این سازمان تروریستی نتیجه فعالیت دوستان آمریکایی ماست. کل این ماجرا از زمان جنگ شوروی در افغانستان آغاز شد. هنگامی که سرویس‌های امنیتی آمریکا در جریان مبارزه با نیروهای شوروی در افغانستان از جنبش‌های مختلف بنیادگرایی اسلامی حمایت کردند. آمریکا القاعده و بن لادن، رهبر بدنام این سازمان تروریستی را پرورش داده است.

پوتين افزود: این وضعیت از کنترل واشنگتن خارج شده است. همیشه همین طور می‌شود. شرکای آمریکایی ما باید از این مساله آگاه باشند. آنها مقصر این وضعیت هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، او در ادامه گفت: رهبری آمریکا به خاطر این باور که کشورشان استثناست و می‌تواند بدون فکر کردن به پیامدهای آن، هر کار که بخواهد انجام دهد؛ گرفتار سیکل انجام اشتباه‌ها شده است. به نظر من از آنجایی که آمریکا احساس می‌کند به دنبال فروپاشی جماهیر شوروی، رهبری جهان متمدن را برعهده دارد؛ اشتباها احساس می‌کند که می‌تواند هر کار که بخواهد بدون فکر کردن به پیامدهایش انجام دهد.این مساله همیشه یک تله بوده است. در چنین شرایطی یک فرد یا یک کشور دچار اشتباه می‌شود. آنها فکر می‌کنند که نیازی به تحلیل وضعیت یا فکر کردن به پیامدهای اقدام‌هايشان نیست. به نظر من این تله‌ای است که آمریکا گرفتارش شده است.

او افزود: حس این‌که قدرت پیشرو جهان هستید ابتدا به یک طرز فکر امپریالیستی تبدیل شده و سپس رهبری آمریکا را مجبور کرده تا یک سیاست متناظر را دنبال کند. من آماده‌ام تا جزئیات این استراتژی آمریکا را هنگامی که بازنشسته شدم توضیح دهم. اما می‌توانم بگویم که آمریکا به جای پرداخت هزینه گزاف برای مقابله با روسیه باید بر ایجاد روابط عادلانه و منصفانه با روسیه تمرکز کند.

پوتین اذعان کرد: آمریکا از تروریست‌ها برای بی‌ثبات کردن اوضاع سیاسی داخلی روسیه استفاده می‌کند. در جنگ سرد ما بر حمایت آمریکایی‌ها تکیه کرده بودیم اما دیدیم که سرویس‌های امنیتی آمریکا از تروریست‌ها حمایت می‌کنند. آمریکایی‌ها در حرف کاملا از روسیه حمایت می‌کنند و آمادگی خود برای همکاری با ما را ابراز کرده‌اند اما در واقعیت آنها از تروریست‌ها برای بی‌ثبات کردن وضعیت سیاسی داخلی ما استفاده می‌کنند.

او درباره روابط با ناتو گفت: احتمال الحاق روسیه به ناتو باعث نگرانی آمریکا شده؛ چرا که عضویت در ناتو به این معناست که روسیه همیشه حرفی برای گفتن خواهد داشت و اجازه نخواهیم داد کشورمان را تحت نفوذ و کنترل قرار دهند.

ولادیمیر پوتین در ادامه مصاحبه خود گفت: تلاش‌ها برای متزلزل‌کردن تعادل هسته‌ای در جهان یک اشتباه بزرگ است.

او افزود: هنگامی که آمریکا یک بمب اتمی ساخت و جماهیر شوروی به صورت فعالانه توسعه این برنامه را آغاز کرد، دانشمندان داخلی و خارجی به ویژه آلمانی‌ها در روسیه کار می‌کردند، اما سرویس اطلاعاتی ما اطلاعات گسترده‌ای را از جانب آمریکا دریافت کرد.

پوتین به پرونده جولیوس و اتل روزنبرگ اشاره دارد که در سال ۱۹۵۳ پس از آن‌که به انتقال اطلاعات فنی درباره ساخت یک بمب اتمی به جماهیر شوروی محکوم شدند، با صندلی الکترونیکی اعدام شدند.

رئیس‌جمهور روسیه تاکید کرد: آنها فقط این اطلاعات را دریافت کرده بودند. چه کسی این اطلاعات را منتقل کرد؛ دانشمندانی که بمب اتمی در آمریکا را ساخته بودند. آنها متوجه این خطر شدند. این تیم بین‌المللی از دانشمندان از سیاستمداران باهوش‌تر بودند. به نظر من آنها به صورت عمدی این اطلاعات را در اختیار جماهیر شوروی قرار دادند تا تعادل اتمی در جهان را حفظ کنند.اما متاسفانه ما در حال حاضر در تلاش هستیم تا این تعادل را از بین ببریم و از این یک اشتباه بزرگ است.

کد خبر 373185

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار روسیه‌ و قفقاز

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha