همشهری‌آنلاین: مون جائه این، رئیس‌ جمهور جدید کره‌جنوبی می‌گوید تحت شرایطی آماده است به کره‌شمالی سفر کند.

مون جائه این، رئیس‌ جمهور جدید کره‌جنوبی ۲۰ اردیبهشت اعلام کرد،‌ آماده است تحت شرایط مناسب به کره‌شمالی سفر و درباره جاه‌طلبی‌های اتمی و موشکی پیونگ یانگ با این کشور مذاکره کند.

 موضع نرم‌تر مون جائه این، رئیس‌جمهور جدید کره‌ جنوبی نسبت به کره‌شمالی می‌تواند باعث ایجاد اختلاف با واشنگتن شود که هم‌زمان با تلاش‌ها برای تنظیم سیاستی تحت ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، دائما بین تهدیدهاي نظامی و مذاکره در حال تغییر نظر است.

مون جائه این، در جریان سخنرانی در مراسم تحلیفش گفت: من با آمریکا، متحد ارشدمان و چین، شریک تجاری ارشد کشورمان درخصوص ادامه استقرار سیستم دفاع موشکی "تاد" در جنوب کشور مذاکرات "صادقانه‌ای" برگزار خواهم کرد.

استقرار سیستم دفاع موشکی تاد باعث خشم پکن شده که معتقد است رادارهای قدرتمند این سیستم به واشنگتن اجازه می‌دهد تا از عملیات نظامی چین جاسوسی کند.

به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس،مون جائه این چند ساعت پس از اعلام پیروزی‌اش در انتخابات ریاست‌جمهوری کره‌ جنوبی در سخنرانی در مجمع ملی متعهد شد تا در بحبوحه افزایش نگرانی‌ها نسبت به توسعه برنامه‌ای موشکی و تسلیحات اتمی کره شمالی برای دستیابی به صلح در شبه جزیره کره تلاش کند.

او افزود: من به سرعت برای حل این بحران امنیت ملی دست به کار خواهم شد. اگر لازم باشد برای صلح شبه جزیره کره به هر کشوری سفر خواهم کرد. من فورا به واشنگتن، پکن و توکیو خواهم رفت. اگر شرایط مهیا شود به پیونگ یانگ نیز سفر خواهم کرد.

پس از آن‌که کمیسیون انتخاب ملی کره‌ جنوبی شمارش آرا را به اتمام رساند و پیروزی مون جائه این را اعلام کرد، مون جائه این، از صبح امروز وظایف ریاست جمهوری را برعهده گرفت.

انتظار می‌رود مون جائه این امروز نامزد نخست‌وزیری را که باید از سوی قانونگذاران تایید شود و همچنین رئیس دفتر ریاست‌جمهوری را اعلام کند.

مون جائه این که وظایف فرمانده کل قوا را برعهده گرفته تماسی از ژنرال "لی سان جین"، رئیس ستاد کل ارتش کره‌ جنوبی دریافت کرد که او را درخصوص آمادگی‌های نظامی کشورش علیه کره شمالی مطلع ساخت.

او سپس نامه‌ای پر مهر از جانب صدها تن از ساکنین سئول را دریافت کرد که پیروزی‌اش را تبریک گفته بودند.

مون جائه این همچنین به دفاتر احزاب اپوزیسیون رفت و از آنها خواست تا در اداره این کشور که دچار اختلاف و تفرقه شده کمک کنند.

حزب دموکراتیک به رهبری مون جائه این فقط ۱۲۰ کرسی در مجمع ملی دارد که در كل شامل ۳۰۰ کرسی است در نتیجه برای پیشبرد سیاست‌های کلیدی‌اش به حمایت گسترده‌تری نیاز دارد.

در همین حال رهبران چین و ژاپن در پیامی این پیروزی را به مون جائه این تبریک گفتند.

مون جائه این که بدون گذراندن دوره گذار دو ماهه فوری وظایف ریاست جمهوری را برعهده گرفته ابتدا باید به وزرای کابینه پارک گئون هه،‌ رئیس‌جمهور استیضاح شده این کشور تکیه کند اما انتظار می‌رود که فورا آنها را تغيير دهد.

براساس نتیجه اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات ملی مون جائه این توانست در این انتخابات ۴۱ درصد آرا را از آن خود کند در حالی که هونگ جون پیو، رقیب محافظه کارش تنها ۲۴ درصد از آرا را از آن خود کرد.

کد خبر 369581

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار