شنبه 31 شهریور 1397 | به روز شده: 56 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 - 17:16:07 | کد مطلب: 369591 چاپ

زندگینامه: مون جائه-این (۱۹۵۳-)

جهان > آسیا و اقیانوسیه - همشهری‌آنلاین:
مون جائه-این (문재인) بیست و چهارم ژانویه ۱۹۵۳ در شهر گئوجه در کره جنوبی به دنیا امد

مون جائه-این (Moon Jae-in) دوازدهمین رئیس جمهور کره جنوبی است.

مون جائه-اين، وكيل پيشين در انتخابات رياست‌جمهوري 2017 كره جنوبي، بعد از استيضاح و بركناري پارك گئون هه، اولين رئيس‌جمهور خانم در اين كشور، پيروز شد.

او پيشتر رئيس دفتر رئيس‌جمهور روه مو-هيون بود و از سال 2015 تا 2016 به‌عنوان رهبر حزب "مينجو پارتي آو كريا" فعاليت مي‌كرد. او همچنين نماينده مجلس ملي نوزدهم بود.

مون جائه-اين در انتخابات رياست‌جمهوري دوازدهم با پيروزي در انتخابات درون حزبي به‌عنوان كانديداي حزب متحد دموكراتيك با پارك گئون هه رقابت كرد اما آن انتخابات را با اختلاف اندكي به او واگذار كرد و برنده نشد.اما در انتخابت روز سه‌شنبه 19 ارديبهشت 96 با اختلاف بسيار از سد دو رقيب مهم ديگرش عبور كرد و برنده شد.

پدر مون جائه اين، مون يونگ-هيونگ پناهنده‌اي از استان هامگيونگ جنوبي است كه در حال حاضر جزو خاك كره شمالي است. او پنج خواهر و برادر دارد. و پدرش به عنوان كارگر شركت گئوج پو به شهر گئوجف محل تولد رئيس‌جمهور جديد كره جنوبي مهاجرت كرده‌بود.

رئيس‌جمهور كره جنوبي در ابتدا به سياست علاقه‌اي نداشت اما كم‌كم جذب اين حوزه شد.

مون علاقه مند به برقراري صلح در شبه جزيره كره و ارتباط با كره شمالي است.

سياست اقتصادي او به سمت ايجاد شغل و حمايت از استارت‌آپ‌ها و شركت‌هاي متوسط متمايل است.

مون جائه-اين در دوران رقابت انتخاباتي قول داد از شفافيت در اداره كشور و رياست‌جمهوري حمايت كند و گفته محل اقامت رئيس‌جمهور را از قصر آبي به يك مجتمع دولتي در مركز شهر سئول منتقل خواهد كرد.

او متاهل است و دو فرزند دارد.