استان‌ها

 • فرصتی برای انتقال فرهنگ

  فرصتی برای انتقال فرهنگ

  سولماز مجتهدی - البرز-خبرنگار: سرپرست کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان البرز با بیان این‌که کانون پرورش فکری در بخش بین‌الملل ارتباط و فعالیت گسترده‌ای با کشورهای دیگر به‌ویژه ژاپن دارد.

 • یزد؛ سومین استان مهاجرپذیر

  یزد؛ سومین استان مهاجرپذیر

  سارا گلابگیریان - یزد - خبرنگار: خبرهای انتشاریافته مبنی بر قرار گرفتن استان یزد در صدر استان‌های مهاجرپذیر نگرانی‌هایی در مورد پیامدهای این مهاجرت برای استان و نقش آن در آینده اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی یزد به دنبال داشت، در حالی ‌که مدیر کل دفتر امور اجتماعی استانداری یزد اعلام کرد که یزد سومین استان مهاجرپذیر کشور است.

 • تعزیرات دست به دست تولید می‌دهد

  تعزیرات دست به دست تولید می‌دهد

  فاطمه هاشمی‌نیک- شیراز- خبرنگار: برای بیشتر افراد جامعه، فعالیت اداره تعزیرات به کنترل قیمت و نظارت بر بازار خلاصه می‌شود در حالی که این سازمان در بخش تولید نیز نقش فراوانی دارد و می‌تواند در رونق آن موثر باشد.

 • چرای دام در مراتع ساماندهی می‌شود

  چرای دام در مراتع ساماندهی می‌شود

  زهرا اشرف‌زاده- البرز-خبرنگار: با شروع فصل بهار و زنده شدن طبیعت، دامداران برای تامین خوراک دام‌هایشان آنها را به مراتع می‌برند؛ غافل از این‌که دام زیاد، چرای مفرط و غیراصولی از قبیل چرای زودرس بهاری و رعایت نکردن ظرفیت و زمان ورود دام به مرتع مهم‌ترین عامل تخریب مراتع به‌شمار می‌رود، اما شاید کمتر کسی به مدیریت مراتع بیندیشد.

 • در حوالی اردیبهشت

  در حوالی اردیبهشت

  الهام یوسفی- البرز- خبرنگار: تصویرسازی یا تصویرگری یکی از زیرشاخه‌های هنرهای تجسمی است و به نوعی از اثر خلاقانه تصویری گفته می‌شود که القاکننده تجسمی یک مفهوم یا روایت با فرم بصری است.

 • پیامدهای برداشت بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی

  پیامدهای برداشت بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی

  نسیم زمانی-اصفهان- خبرنگار: خشکی زاینده‌رود باعث ایجاد مشکلاتی جدی برای شهر اصفهان شده است، به ‌طوری ‌که بارها تأکید شده است استمرار کمبود آب در این حوضه، بحرانی بزرگ به دنبال خواهد داشت.

 • ماشین زدایی از شهر 

  ماشین زدایی از شهر 

  محمدیاسین دهقان-یزد- خبرنگار: شورای اسلامی شهر یزد در این دوره یکی از اولویت‌های خود را ساماندهی وضعیت حمل و نقل عمومی در نظر گرفته‌اند و به آن اهتمام دارند.

 • نیاز آذربایجان غربی به رادار هواشناسی

  نیاز آذربایجان غربی به رادار هواشناسی

  هادی پناهی- ارومیه – خبرنگار: بیشتر مردم هواشناسی را فقط با گزارش‌های وضعیت آب و هوا که در بخش‌های خبری پخش می‌شود می‌شناسند، اما از اهمیت هواشناسی بر زندگی خود غافل هستند.

 • طلا  ارزان می‌شود؟

  طلا  ارزان می‌شود؟

  پریسا اشرفی- البرز-خبرنگار: بازار طلا در سال ۹۷ عملکرد قابل توجهی داشت، به طوری که افزایش قیمت‌ها مردم و فعالان بازار را شوکه کرد.

 • سد جیرفت همچنان قربانی می‌گیرد

  سد جیرفت همچنان قربانی می‌گیرد

  راضیه زنگی‌آبادی- خبرنگار: با نزدیک شدن به فصل تابستان، سد جیرفت محلی برای فرار جوانان از گرمای هوا می‌شود. اما این سد در سال‌های اخیر تبدیل به قتلگاهی برای جوانان جنوب کرمان شده است؛ جوانانی که به جای رفتن به استخر به سد پناه می‌برند.

 • جان تازه در رگ تالاب الله‌آباد قزوین

  جان تازه در رگ تالاب الله‌آباد قزوین

  وحید مروتی- قزوین - خبرنگار: تالاب‌ها نیز مانند سایر زیستگاه‌های طبیعی در معرض آسیب و تخریب انسانی قرار دارند.

 • نشانه‌های فرونشست زمین در اصفهان

  نشانه‌های فرونشست زمین در اصفهان

  نفیسه زمانی‌نژاد-اصفهان- خبرنگار: فرونشست زمین بحرانی است که در پی تخلیه آبخوان‌ها در بیشتر استان‌های کشور از جمله فارس، سمنان، خراسان، همدان و اصفهان دیر یا زود به وقوع خواهد پیوست. هرچند بسیاری بر این باورند که با وقوع بارندگی‌های اخیر، از خطر فرونشست کاسته شده است، کارشناسان خبر از حقیقتی دیگر می‌دهند.

 • سیل، صیفی  را گران کرد

  سیل، صیفی  را گران کرد

  روح‌الله زرین- سنندج- خبرنگار: در یک ماه گذشته شاهد وقوع سیلاب‌ در مناطق جنوبی کشور بودیم که بسیاری از راه‌های ارتباطی و محصولات زراعی را نابود کرد.

 • راهکار حفظ مراتع

  راهکار حفظ مراتع

  پریسا اشرفی- البرز- خبرنگار: پوشش گیاهی یک بستر و محافظ برای زمین است که نقش مهمی در کنترل رواناب‌ها و سیل‌ها با جذب آب و جلوگیری از فرسایش خاک دارد.

 • آرامش حقیقی در ضیافت الهی

  آرامش حقیقی در ضیافت الهی

  حجت‌الاسلام سیدهادی حسینی-  کارشناس مذهبی و مشاور خانواده: انسان‌ها گاهی برای رسیدن به مقصودی که به آن توجه دارند، راه و مسیری را انتخاب می‌کنند که اتفاقاً برعکس هر چه بیشتر آنها را از هدف خود دور می‌کند و این در حالی است که اغلب متوجه هم نیستند که هر چه بیشتر از این راه می‌روند از مقصد و مقصود دورتر و دورتر می‌شوند.

 • سال آبی گیلان

  سال آبی گیلان

  فرشته رضایی - رشت- خبرنگار: بارندگی‌های فروردین امسال که منجر به سیلاب در برخی استان‌ها شد، برای گیلان خوش‌یمن بود و پس از سال‌ها سد منجیل سرریز کرده است.

 • شکر در عسل

  شکر در عسل

  شیما صادقی - سنندج - خبرنگار: عسل ماده‌ای بسیار ارزشمند و در عین حال لوکس و نسبت به برخی اقلام خوراکی قیمت بالایی دارد.

 • اجرای طرح حمل و نقل ترکیبی در یزد

  اجرای طرح حمل و نقل ترکیبی در یزد

  سارا گلابگیریان - یزد - خبرنگار: کاهش مسافران ناوگان حمل و نقل عمومی از سویی و فرسودگی این ناوگان از سوی دیگر مسئولان شهر را به فکر ایجاد مدل‌های مختلف حمل و نقل برای مدیریت ناوگان و کاهش هدررفت انرژی انداخته است.

 • اعتبار و اصالت برگ برنده اسناد تاریخی

  اعتبار و اصالت برگ برنده اسناد تاریخی

  سمیه‌السادات سجادی-دکتری تاریخ محلی دانشگاه اصفهان: منابع تاریخی از نظر شکل و نوع، طیف گسترده‌ای را دربردارد. اسناد به مجموعه نوشته‌ها و مدارکی که ماحصل فعالیت‌های روزمره و مستمر تشکیلات حکومتی سابق و نهادها و سازمان‌های کنونی است گفته می‌شود.

 • خانه جدید اسناد تاریخی اصفهان

  خانه جدید اسناد تاریخی اصفهان

  عاطفه علیان- اصفهان- خبرنگار:‌ سال گذشته بود که خطر از بیخ گوش سازمان اسناد و کتابخانه ملی منطقه مرکزی کشور (اصفهان) که مرکز حفظ هزاران سند تاریخی از استان‌های اصفهان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد است، گذشت.