پنج شنبه 27 مهر 1396 | به روز شده: 1 ساعت و 49 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
دانش
 • استفاده از ذغال در هلند ممنوع می‌شود

  استفاده از ذغال در هلند ممنوع می‌شود محیط زیست جهان > همشهری آنلاین: کشور هلند قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ به استفاده از ذغال سنگ به عنوان منبع انرژی برای همیشه پایان دهد و آغازگر روند تعطیلی نیروگاه‌های ذغالی در اروپا باشد.

 • ایستگاه فضایی چینی‌ها در مسیر برخورد با زمین

  ایستگاه فضایی چینی‌ها در مسیر برخورد با زمین فضا > همشهری آنلاین: سرعت سقوط ایستگاه فضایی چینی‌ها، تیانگانگ ۱ بیشتر شده‌است و انتظار می‌رود طی چند ماه آینده با زمین برخورد کند.

 • مشاهده برخورد سهمگین دو ستاره نوترونی برای اولین‌بار در جهان

  مشاهده برخورد سهمگین دو ستاره نوترونی برای اولین‌بار در جهان فضا > همشهری آنلاین: برای اولین‌بار رقص مارپیچی مرگبار دو ستاره نوترونی در کهکشانی همسایه مشاهده شده‌است، رقصی که منجر به برخورد دو ستاره، ایجاد تلاطم در فضا-زمان و شکل‌گیری همزمان امواج گرانشی و نوری و آغاز دورانی جدید در دانش نجوم شده‌است.

 • طراحی صندلی برای استفاده در مریخ

  طراحی صندلی برای استفاده در مریخ فضا > همشهری آنلاین: یک طراح سوئیسی به نام "توماس میسی" موفق به طراحی یک صندلی برای مسافران مریخ شده است.

 • این سطل زباله‌های اقیانوسی را جمع‌آوری می‌کند

  این سطل زباله‌های اقیانوسی را جمع‌آوری می‌کند محیط زیست جهان > همشهری آنلاین: دو موج‌سوار استرالیایی یک سطل زباله ساخته‌اند که قابلیت مکش زباله، برخی روغن‌ها و مواد شوینده از سطح آب را دارد.

 • ۳۰ هزار مقاله علمی احتمالا غیرمعتبر شده‌اند

   ۳۰ هزار مقاله علمی احتمالا غیرمعتبر شده‌اند دانش > همشهری آنلاین: بخش بزرگی از علوم زیست پزشکی به دلیل وجود داده‌های ناقص که به واسطه خطایی سیستماتیک طی چند ده سال گذشته ایجاد شده‌است، غیرمعتبر است.

 • براساس نتيجه پژوهشي 9 ساله؛

  قند سرطان را تشدید می‌کند

  قند سرطان را تشدید می‌کند پزشکی > همشهری آنلاین: میان سرطان و قند ارتباطی قدیمی وجود داشته‌است، اما درک دقیق چگونگی عملکرد این رابطه و اثبات آن همواره دشوار بوده‌است.

 • تاسیس اولین مرکز تبدیل دی‌اکسید کربن به سنگ در ایسلند

  تاسیس اولین مرکز تبدیل دی‌اکسید کربن به سنگ در ایسلند محیط زیست جهان > همشهری آنلاین: شرکت سوئیسی کلایم‌ورک پس از راه‌اندازی اولین نیروگاه جذب دی‌اکسید کربن از هوا در جهان،‌اکنون قصد دارد در ایسلند اولین نیروگاه انتشار منفی را تاسیس کند.

 • چهار استارتاپی که از هیچ به همه‌‌چیز رسیدند

  چهار استارتاپی که از هیچ به همه‌‌چیز رسیدند فناوری‌ > کسب و کار سنتی- مثل برپاکردن یک مغازه بسیار نقلی یا از آن ساده‌تر، انداختن یک خودرو زیرپایتان و مسافرکشی کردن با آن- قبل از هر چیزی سرمایه می‌خواهد، آن هم سرمایه‌ای هنگفت.

 • پلیس‌های دوبی سوار بر موتورهای پرنده

  پلیس‌های دوبی سوار بر موتورهای پرنده فناوری‌ > همشهری آنلاین: شهر دوبی به تازگی تلاش زیادی می‌کند تا در دو زمینه، شهری مبتنی بر آینده‌ و شهری که به شدت در پی جلب توجه است، به شهرت جهانی برسد و در همین راستا تصمیم گرفته موتورهای پرنده کوادکوپتری را به ناوگان نیروهای پلیس خود بیافزاید.

 • واکنش کنایه‌آمیز فیروز نادری به سخنان ترامپ

  واکنش کنایه‌آمیز فیروز نادری به سخنان ترامپ دانش > همشهری آنلاین: فیروز نادری از مدیران ارشد ناسا با انتشار عکسی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام سخنان اخیر رئیس جمهور آمریکا را که از واژه جعلی خلیج عربی استفاده کرده بود مورد تمسخر قرار داد.

 • روسیه رفتگر فضایی می‌سازد

  روسیه رفتگر فضایی می‌سازد فناوری‌ > همشهری آنلاین: روسیه کشور اصلی دارنده صنعت فضایی در جهان از جمله پرتاب موشک‌های ماهواره‌بر، طراحی موشک چند منظوره‌ای را در دستور کار قرار داده که یکی از اصلی‌ترین کاربردهای آن پاکسازی فضا از قطعات و ماهواره‌های سرگردان است.

 • ریزگردها امان مردم کره‌ را بریده است

  ریزگردها امان مردم کره‌ را بریده است محیط زیست جهان > همشهری آنلاین: ‌توفان متوالی شن و پراکنده شدن ریزگردها در کره جنوبی طی یک هفته اخیر، بسیاری از مردم این کشور را خانه‌نشین و زندگی روزمره آنان را دچار اختلال شدید کرده است.

 • سمینار عصب‌پژوهی و نوبل پزشکی

  سمینار عصب‌پژوهی و نوبل پزشکی دانش > همشهری‌آنلاین: دویست‌و هشتادمین نشست عصب‌پژوهی به نوبل پزشکی و برخی موضوع‌های دیگر می‌پردازد.

 • بر اساس رتبه‌بندی عملکرد مقاله‌های علمی؛

  ۶ دانشگاه ایرانی در بین ۸۰۰ موسسه برتر جهان قرار گرفتند

  ۶ دانشگاه ایرانی در بین ۸۰۰ موسسه برتر جهان قرار گرفتند دانش > همشهری آنلاین: نظام رتبه‌بندی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران اعلام کرد که شش دانشگاه ایرانی طبق رتبه‌بندی عملکرد مقاله‌های علمی دانشگاه‌های جهان، در بین ۸۰۰ موسسه برتر دنیا قرار گرفتند.

 • روبات جنگی با قابلیت جابجایی سربازان زخمی

  روبات جنگی با قابلیت جابجایی سربازان زخمی فناوری‌ > همشهری آنلاین: اکراین روبات جنگی ساخته که می‌توان روی آن اسلحه‌های مختلف قرار داد و از سوی دیگر حتی با کمک آن سربازان زخمی در میدان جنگ را جابه جا کرد.یر داد.

 • روبات‌ها جایگزین بهیارهای چینی شده‌اند

  روبات‌ها جایگزین بهیارهای چینی شده‌اند فناوری‌ > همشهری آنلاین: بیمارستانی در چین روبات‌هایی را به کار گرفته تا به جای بهیارها دارو و تجهیزات را جابه جا کنند. این روبات‌ها می‌توانند ۱۰ برابر یک بهیار بار جابه‌جا کنند.

 • چطور طولانی‌تر زندگی کنیم؟

  چطور طولانی‌تر زندگی کنیم؟ پزشکی > همشهری آنلاین: مطالعه روی دی‌ان‌ای انسان دیدگاهی جدید درباره اینکه چطور می‌توان طول عمر بیشتری داشت در اختیار دانشمندان قرار داده‌است.

 • شیوع چاقی در کودکان جهان در طول ۴ دهه ۱۰ برابر شده است

  شیوع چاقی در کودکان جهان در طول ۴ دهه ۱۰ برابر شده است پزشکی > همشهری آنلاین: فقط در طول ۴ دهه میزان‌های چاقی در کودکان و نوجوان در سراسر جهان افزایشی شدید در حد ۱۰ برابر داشته است

 • چطور باور نکنید

  درس‌هایی از یک داروی سرماخوردگی

  درس‌هایی از یک داروی سرماخوردگی پزشکی > همشهری آنلاین- علی ملائکه: سرماخوردگی از بیماری‌هایی است که تقریباً هر فردی را گرفتار خود می‌کند. درمان‌های خانگی متعددی برای سرماخوردگی در فرهنگ‌های متفاوت وجود دارد، اما هنوز دارویی که این بیماری شایع را درمان کند، در دست نیست.

دیگر مطالب دانش