همشهری آنلاین: صدها نفر از مردم کره جنوبی در اعتراض به توافق کشورشان با آمریکا بر سر استقرار سامانه ضد موشکی «تاد»، در اطراف محل نصب این سامانه چادرهای اعتراضی برپا کردند.

 چادرهای اعتراضی علیه سامانه موشکی تاد در کره جنوبی

به گزارش ایرنا، بر اساس توافقی که تابستان سال گذشته میان دولت های آمریکا و کره جنوبی حاصل شد، سامانه تاد در 300 کیلومتری پایتخت این کشور در منطقه ای به نام «سئونگجو» مستقر شده است.

همین موضوع باعث شده تا این منطقه طی هفته ها و روزهای اخیر شاهد اعتراضات گسترده باشد که در تازه ترین مورد، مردم این منطقه در واکنش به استقرار این سامانه چادرهایی را به نشانه اعتراض برپا کرده اند.

بعضی از مردم در خیابان های این روستا و در نزدیکی زمین گلف «اسکای هیل» محل استقرار این سامانه پلاکارت های نصب کرده اند که در آن شعارهایی علیه دولت های کره جنوبی و آمریکا نوشته شده است.

این در شرایطی است که با گذشت چندین هفته از استقرار این سامانه و عملیاتی شدن آن هنوز اعتراضات مردم منطقه فروکش نکرده است.

قبل از این نیز بارها معترضان با نیروهای امنیتی و پلیس که زمین گلف را در احاطه گرفته اند درگیر شده و شماری نیز از هر دو طرف زخمی شده اند.

اواخر این هفته نیز به رغم تعطیلی روز کودک در کره جنوبی باز هم مردم دست از اعتراض نکشیدند و حتی شماری از کودکان نیز نوشته هایی را در مخالفت با سامانه ضد موشکی آمریکا در دست گرفته و مردم نیز همچنان در خیابان ها حضور دارند.

لحن شعارهای این روزهای مردم منطقه تندتر شده و رسانه های منطقه از جمله روزنامه مورنینگ پست هنگ کنگ روز دوشنبه نوشت: مردم از اینکه آمریکا را امپریالیست بخوانند دیگر ابایی ندارند.

در گوشه ای دیگر از اطراف محل استقرار این سامانه صدها معترض شعار می دهند که کره ای ها از تاد، جنگ و درگیری نظامی نفرت دارند و خواستار برچیده شدن بساط نظامی گری آمریکا در منطقه و آسیا شده اند.

حوادث در شرایطی رخ می دهد که سامانه پیشرفته موشکی تاد با پشتیبانی و حراست هشت هزار نیروی نظامی و پلیس کره جنوبی وارد کشور شده و آرایش یافته است.

این در حالیست که هفته گذشته نیز پرداخت هزینه استقرار سامانه «تاد» به موضوع اختلاف میان آمریکا و کره جنوبی مبدل شده بود چرا که دونالد ترامپ اعلام کرده است سئول باید هزینه یک میلیارد دلاری مربوط به استقرار این سامانه دفاع موشکی را پرداخت کند.

به رغم تمایل آمریکا و کره جنوبی بر سر استقرار این سامانه به بهانه تهدیدهای موشکی کره شمالی، چین و روسیه از مخالفان سرسخت اجرای این طرح هستند.

کد خبر 369359

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha