معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: امسال برای اولین بار تمام معلولان تحت پوشش این سازمان از مزایای بیمه تکمیلی برخوردار می‌شوند.

کاظم نظم‌ده با بیان این که بدین منظور اعتباری بالغ بر7 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، افزود: در همین راستا با هر شرکت بیمه‌ای که تسهیلات بیشتری برای معلولان فراهم کند، قرارداد منعقد می‌کنیم.

وی ادامه داد: بنابراین امسال برای اولین بار تمام معلولان تحت پوشش بهزیستی، علاوه بر دریافت خدمات از بیمه پایه از بیمه مکمل درمان نیز برخوردار می‌شوند.

نظم ده در ادامه گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با معافیت از خدمت سربازی همسران معلولان نیز گفت: ستاد کل نیروهای مسلح سال گذشته با اعلام ضوابط جدید معافیت سربازی، سربازانی را که همسر رسمی و دائم آن‌ها بعد از ازدواج معلول شده باشند، با معرفی سازمان بهزیستی و تشخیص شورای پزشکی نیروی انتظامی از انجام خدمت دوره ضرورت معاف کرد.

وی افزود: این در حالی است که معتقدیم این ضابطه، روح قانون حمایت از حقوق معلولان را عملی نمی‌کند، چرا که روح قانون باید در راستای تشویق و بسترسازی ازدواج دختران معلول باشد، از همین رو درصدد هستیم، با انجام مذاکراتی با ستاد کل نیروهای مسلح این مسئله را تسهیل کنیم.

نظم ده با بیان این که ستاد کل نیروهای مسلح ایرادات منطقی به این قضیه وارد می‌کند، تصریح کرد: نگرانی این ستاد این است که با اجرای پیشنهاد مورد نظر ما از دختران معلول سوءاستفاده شود و فرد معلول در این بین وسیله‌ای برای دریافت کارت معافیت باشد.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی اذعان کرد: سازمان بهزیستی برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی، پیشنهاداتی همانند معافیت‌های زمان‌دار و موقت داده است.

ه‌عنوان مثال چنانچه ازدواج دختر معلول با فردی تا 5 یا 10 سال پایدار باشد، کارت معافیت دائم برای همسرش صادر شود و قبل از آن، کارت معافیت از خدمت موقت باشد.

70 هزار مددجو، پشت نوبت

معاون اجتماعی بهزیستی نیز گفت: 70 هزار نفر مددجو، پشت نوبت مستمری 25 هزار تومانی بهزیستی هستند و با وجود داشتن شرایط لازم و باز کردن حساب بانکی برای آنها قادر به پرداخت مستمری به آنها نیستیم.

مهدی سید محمدی در گفت‌وگو با فارس، افزود: در زمان حاضر حدود 150هزار مددجوی بهزیستی شامل، زنان سرپرست خانوار، افراد بی‌سرپرست و فقیر و آسیب دیدگان اجتماعی از سازمان بهزیستی به صورت ماهانه بین 25 تا 50 هزار تومان مستمری می‌گیرند و حدود 70 هزار نفر نیز پشت نوبت دریافت این مستمری هستند که برخی از آنها از 3 سال پیش در این لیست قرار دارند.

وی گفت: 70 هزار پشت نوبتی مستمری بهزیستی همه شرایط دریافت مستمری را دارند و از هر نظر افراد نیازمندی هستند و بازدیدهای لازم از وضع زندگی آنها انجام شده است، حتی برای اکثر آنها حساب بانکی پرداخت مستمری نیز باز شده است اما به علت نبود بودجه قادر به پرداخت مستمری به این افراد نیستیم.

به گفته وی هدیه و عیدی رئیس‌جمهوری که همزمان با عید فطر معادل یک ماه مستمری به مددجویان بهزیستی پرداخت شد با وجود پیگیری‌های این معاونت شامل افراد پشت نوبتی نشد.

کد خبر 33921

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آسیب اجتماعی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز