همشهری آنلاین: دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی اعلام کرد، عربستان سعودی از بمب‌های خوشه‌ای ممنوعه ساخت آمریکا علیه اهدافی در داخل و یا نزدیکی مناطق غیر نظامی یمن استفاده کرده است. این سازمان همچنین توقف تولید و فروش این تسلیحات را خواستار شد.

اعتراض دیده‌بان حقوق بشر به فروش بمب‌های خوشه‌ای ساخت آمریکا به عربستان

ایسنا به نقل از پایگاه خبری راشا تودی نوشت: دیده‌بان حقوق بشر در تازه‌ترین گزارش خود با اعلام این خبر، توقف تولید و انتقال تسلیحات بمب خوشه‌ای که "کورکورانه" مردم را هدف می‌گیرد، خواستار شدند.

در این گزارش آمده است: این نوع مهمات که هم از هوا و هم از توپخانه‌ها شلیک می‌شوند، نه تنها خطری فوری برای غیرنظامیان هستند بلکه زمانی که بخش‌هایی از آنها منفجر نمی‌شود به شکل مین‌های دوفاکتو در زمین باقی می‌مانند.

براساس این گزارش، آمریکا تنها می‌تواند بمب‌های خوشه‌ای را که پس از شلیک، کمی بیش از یک درصد مهمات غیر منفجر شده از خود بر جای بگذارد، صادر کند.

این سازمان همچنین با زیر سوال بردن عملکرد آمریکا، اعلام کرد مهماتی که در یمن استفاده می‌شود بقایای انفجاری از خود بر جای می‌گذارد و چندین تکه از آن منفجر نشده باقی می‌ماند.

دیده‌بان حقوق بشر همچنین گزارش داد که استقرار چنین تسلیحاتی در نزدیکی و یا در درون مناطق نظامی یمن "نقض فاحش" قوانین صادرات آمریکاست که براساس آن دریافت‌کنندگان بمب‌های خوشه‌ای از استفاده از آنها در مناطق پرجمعیت منع می‌شوند.

مهمات خوشه‌ای در 119 کشور جهان منع شده‌اند اما آمریکا و عربستان و یمن جزو امضاکنندگان معاهده منع استفاده نیستند.

استیو گوس، مدیر بخش تسلیحات دیده‌بان حقوق بشر گفت: در حالی که بیشتر کشورها این نوع تسلیحات را به دلیل آسیب‌زدن به غیر نظامیان رد کرده‌اند، آمریکا آنها را به عربستان فروخته است. آمریکا باید تولید و صادرات این نوع مهمات را متوقف کند.

وی همچنین ادعای کارخانه آمریکایی سازنده بمب‌های خوشه‌ای موسوم به تکسترون (Textron) را رد کرد. این گروه مدعی است که بمب‌های هوشمند می‌سازد که اصلا انسان‌ها را هدف نمی‌گیرد و برای انهدام خودروهای زرهی طراحی شده است. دیده‌بان حقوق بشر گفت، هیچکدام از حملات ثبت‌شده در یمن شامل هدف گرفتن خودروهای زرهی نبوده‌اند.

کد خبر 333026

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار