همشهری‌آنلاین: آتش‌بس در یمن با هدف هموار کردن راه برای ازسرگیری مذاکرات صلح میان طرف‌های درگیر اجرایی شد.

 به محض اجرای آتش‌بس در یمن از نیمه‌شب گذشته انصارالله و نیروهای وابسته به منصورهادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن یکدیگر را به نقض آن متهم کردند.

هم‌زمان با اجرای آتش‌بس خبرگزاری یمنی سبأ به نقل از بیانیه‌های انصارالله و حزب کنگره سراسری مردمی به رهبری علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین یمن اعلام کرد که به آتش‌بس پایبند هستند.

به گفته منابع، قرار است سه اتاق عملیات برای نظارت بر روند آتش‌بس علاوه بر اتاق عملیات اصلی که در مقر مذاکرات در کویت آماده خواهد شد، تشکیل شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم،همچنین کمیته اصلی نظارت بر آتش‌بس شامل 12 عضو نظامی از دو طرف خواهد بود.

در همین راستا عبدالملک المخلافی، وزیر خارجه دولت مستعفی یمن در نامه‌ای به اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن بر پایبندی دولت مستعفی به شروط آتش‌بس تأکید کرد.

او گفت: منصور هادی به تمامی فرماندهان نظامی دستور داده که به آتش‌بس پایبند باشند. دولت مستعفی یمن برای تضمین آتش‌بس و کاهش رنج مردم یمن و رفتن به مذاکرات کویت در فضایی مثبت تلاش می‌کند.

بهانه ائتلاف سعودی برای نقض آتش‌بس

احمد عسیری، سخنگوی ائتلاف عربستان نیز اعلام کرد که این ائتلاف برنامه‌هایی را با نیروهای منصور هادی برای توقف عملیات نظامی ایجاد کرده است.

مشاور نظامی وزیر دفاع عربستان به العربیه گفت: ائتلاف حق پاسخ‌گویی به هرگونه نقض آتش‌بس را دارد.

او افزود: توافق شده در جریان اجرای آتش‌بس کمک‌های انسانی وارد شش استان یمن شود و دولت یمن تحت هر شرایطی و هر اتفاقی که بیفتد در مذاکرات کویت شرکت خواهد کرد.

عسیری ادامه داد که دولت مستعفی یمن متعهد به دستورهاي سازمان ملل درباره آتش بس است.

ائتلاف متجاوز عربستان در بیانیه‌ای پایبندی خود را به آتش‌بس اعلام کرده است.

سازمان ملل امیدوار است که آتش‌بس در یمن تثبیت شده و راه را برای موفقیت مذاکرات کویت هموار سازد.

به گفته منابع یمنی، پیش از اجرای آتش‌بس اختلاف‌هايي بر سر بند توقف حمله‌هاي هوایی عربستان وجود داشت.

به گفته این منابع، انصارالله و حزب کنگره سراسری مردمی به بندهای پیش‌نویس آتش‌بس توجه دارند و به آن پایبند هستند.

این منبع اعلام کرد: دیدار میان عربستان و یمن در ظهران عربستان به توافق آتش‌بس فراگیر در یمن منجر شد و با تشکیل کمیته‌های نظارت در شش استان یمن برای پیگیری آتش‌بس توافق شده است.

در پی برقراری آتش‌بس اسماعیل ولد شیخ احمد امروز دوشنبه 23 فروردين از برقراری آتش‌بس و توقف درگیری‌ها در یمن استقبال کرد و از گروةه‌های درگیر و جامعه جهانی خواست به حمایت از آتش‌بس ادامه دهند.

او افزود: این آتش‌بس اساسی و لازم است و دیگر نباید اجازه داد که در یمن افراد بیشتری کشته شوند.

فرستاده سازمان ملل از دو طرف درگیر خواست به بندها‌ی توافقنامه آتش‌بس و شروط آن احترام بگذارند و آتش‌بس را فرصتی برای کمک‌ریانی به غیرنظامیان یمنی دانست.

او اذعان کرد هنوز باید تلاش بسیاری برای تضمین احترام کامل به توافق آتش‌بس و ازر سرگیری مذاکرات صلح در کویت انجام شود.

ولد شیخ افزود:‌ این مساله نیازمند تصمیم‌گیری‌های سخت از سوی تمامی گرو‌ها و شجاعت و تصمیمی گیری برای رسیدن به توافق است. پیشرفت حاصل شده فرصتی واقعی به بازسازی کشوری می‌دهد.

کد خبر 330157

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha