دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۳
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: با وجود درخواست سران یهودی، سفیر رژیم صهیونیستی در انگلیس و اعضای حزب کارگر انگلیس از جرمی کوربین برای فاصله گرفتن از کسانی که دیدگاه‌های ضدیهودی دارند، کوربین از محکوم کردن حماس و حزب‌الله خودداری کرد.

با وجود فشار برخی از مقام‌هاي رژیم صهیونیستی به  جرمي كوربين، رهبر حزب کارگر انگلیس برای محکوم کردن حزب‌الله و حماس، او قول داد به مذاکره با این دو جنبش مقاومت ادامه دهد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ،روزنامه دیلی تلگراف در گزارشی به قلم کیت مک کان در پایگاه اینترنتی خود نوشت: این اظهارات جرمی کوربین موقعیتش را به عنوان رهبر حزب کارگر در آستانه انتخابات انگلیس بیش از پیش متزلزل خواهد کرد.

با این‌که اتحادیه اروپا و آمریکا حماس و حزب‌الله را در فهرست تروریستی قرار داده‌اند، کوربین پیشتر از این دو گروه با واژه «دوست» یاد کرده بود.

عملکرد و رویکرد کوربین در قبال این مناقشه منجر به ادعاهایی در این خصوص شده است که جان مک دانل، وزیر دارایی در سایه انگلیس منتظر است تا در صورت اقدام قاطع نمایندگان حزب کارگر (علیه کوربین)، رهبری این حزب را بر عهده گیرد.

این در حالی است که مایکل فوستر، از حامیان مالی حزب کارگر، کوربین را به «بی اعتنایی به مسئله یهودستیزی» متهم کرده و گفته است از زمانی که کوربین به رهبری حزب کارگر منصوب شده، هیچ شهروند یهودی در انگلیس به این حزب کمک مالی نمی‌کند، چرا که کسانی به او نزدیک هستند که به یهودیان «توهین می‌کنند» و مانع از تلاش برای دفاع از اسرائیل می‌شوند.

نمایندگان حزب کارگر هم اکنون بیم دارند عملکرد کوربین در خصوص این مناقشه موجب خدشه‌دار شدن هر چه بیشتر وجهه حزب و تضعیف جایگاه آن در انتخابات محلی و انتخابات شورای شهر لندن در این هفته شود. چرا که کارشناسان پیش بینی می‌کنند ممکن است حزب کارگر بیش از 150 کرسی خود را از دست بدهد. برخی منابع هشدار دارند چنین شکست فاجعه باری ممکن است منجر به درخواست برای کناره‌گیری کوربین از سمتش شود.

دایان آبوت، از نزدیک‌ترین متحدان کوربین روز یکشنبه مدعی شد اگر کوربین در انتخابات شرکت کند، بار دیگر پیروز خواهد شد.

اظهارات کوربین و تبعات آن، سفیر اسرائیل در انگلیس را واداشت تا از او بخواهد سازمان‌های ضدیهودی را محکوم کند و برای رفع اختلافات به اسرائیل سفر کند.

تزیپی لیونی، یکی از سران مخالفان در اسرائیل نیز هشدار داد انگلیس باید «به خاطر ارزش های اصلی خود» یهودستيزی را محکوم کند.

مارک رگو، سفیر اسرائیل در انگلیس یکشنبه گفت: «شما افراد بسیار زیادی در طیف سیاسی ترقی‌خواه دارید که از حماس و حزب الله حمایت می‌کنند. اين دو گروه سازمان‌های ضدیهودی هستند.»

او افزود حزب چپگرای انگلیس نمی‌خواهد بزرگی این مشکل را قبول کند. همچنین سخنگوی هیئت نمایندگان یهودیان انگلیس گفت خودداری پذیرفتن مشکلات مربوط به یهودستیزی در حزب کارگر موجب «حیرت و ناامیدی» او شده است.

یکشنبه شب پس از درخواست‌ از کوربین برای محکوم کردن حزب الله و حماس، سخنگوی او در بیانیه‌ای اعلام کرد: «جرمی کوربین حامی دیرینه حقوق فلسطینی‌ها و برقراری صلح و عدالت در خاورمیانه از طریق گفت‌وگو و مذاکره بوده است.»

در این بیانیه آمده است: «کوربین برای پیشبرد روند صلح و آشتی، از جمله در آفریقای جنوبی، آمریکای لاتین، ایرلند و خاورمیانه، با افراد زیادی دیدار کرده است که با آنها اختلاف نظر شدید داشته.او معتقد است گفت‌وگو با کسانی که با آنها اختلاف نظر دارید، به ویژه زمانی که آنها از حمایت گسترده یا مجوزهای دموکراتیک برخوردارند، ضروری است. صرفاً گفت‌وگو با کسانی که با آنها هم عقیده هستید، کمکی به دستیابی به عدالت و صلح نمی‌کند.»

کد خبر 332541

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha