همشهری‌آنلاین: نوری مالکی در واکنش به فراخوان کمیته تحقیقات پارلمان این کشور برای حضور در دادگاه در رابطه با پرونده سقوط موصل، تهدید کرد پشت پرده دست داشتن مسوولان عراقی در قتل، آدم‌ربایی و فساد را برملا خواهد کرد.

nourimaleki

نوری مالکی، نخست وزیر پيشين عراق در دیدار با جمعی از رهبران ائتلاف «دولت قانون» و حزب «الدعوه» که در پایان سفر شش روزه‌اش به تهران در فرودگاه بغداد به استقبال او آمده بودنداين تهديد را مطرح كرد.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری الجزیره، مالکی با کنایه به حاکم الزاملی، یکی از رهبران جریان صدر عراق گفت: شخصی که تحقیقات درباره پرونده سقوط موصل را بر عهده گرفته ،خود متهم به قتل و آدم‌ربایی است و می‌خواهد با ارائه گزارش از سقوط موصل، معادله‌ها را برهم بزند.

الزاملی که ریاست کمیته تحقیقات موصل را برعهده دارد، رهبر سابق شبه‌نظامیان ارتش المهدی و رهبر فعلی "گردان‌های السلام" وابسته به جریان صدر است که متهم به رهبری و هدایت گروه‌های آدم‌ربایی و قتل در زمان فعالیت در سمت مشاور وزیر بهداشت در دوره اول دولت مالکی (سال‌های 2006 تا 2010) است.

پارلمان عراق روز دوشنبه در گزارشی به دادستان کل این کشور، محاکمه مالکی و 35 تن از مقام‌هاي عالی‌رتبه عراق را به اتهام اهمال در سقوط موصل به دست داعش خواستار شد.

کمیته تحقیقات پارلمان عراق نیز مالکی و دیگر مسوولان از جمله اثیل النجیفی، استاندار سابق نینوا را برای حضور در دادگاه فراخوانده است.

از سوی دیگر مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در واکنش به سخنان مالکی، او را متهم کرده که باعث سقوط موصل به دست داعش شده است.

مالکی پيشتر اقلیم کردستان عراق و کشور ترکیه را به توطئه برای سقوط موصل متهم کرده بود.

کد خبر 304606

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha