مجموع نظرات: ۰
شنبه ۳ شهریور ۱۳۸۶ - ۱۹:۱۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: یک ماشین ورزشی الکتریکی، یک پای مصنوعی برای قربانیان مین‌های زمینی و یک وسیله بالقوه نجات‌دهنده زندگی به نام "مکنده زبان" جمعه 24 آگوست (2 شهریور) در میان برندگان جوایز بین‌المللی ایندکس قرار گرفتند.

به گزارش آسوشیتدپرس از کپنهاگ پایتخت دانمارک "جوایز ایندکس" که به افرادی که طراحی‌های ابتکاری انجام می‌دهند،داده می‌شود، دارای  پنج رده هریک به مبلغ 136 هزار دلار است.

 امسال این جوایز همچنین به یک لپ‌تاپ ارزان قیمت  برای کودکان کشورهای رو به توسعه  و یک بطری تصفیه آب داده شد.

این جایزه که شرکت‌های دولتی و خصوصی دانمارک پول آن را تامین می‌کنند، برای اولین بار در سال 2005  برای تقدیر از طراحی‌هایی که هم ظاهر خوبی داشته باشند و هم زندگی‌ مردم را در سراسر جهان بهبود بخشند، اهدا شد.

"ایوز یهر" طراح سوئیسی ، عضو گروه سازنده لپ‌تاپ XO ، یکی از برندگان امسال می‌گوید: "طراحی عالی یک روش برای بیان این نکته به مردم است که شما برای آنها ارزش قائل هستید."

او گفت پول جایزه را به برنامه "یک لپ‌تاپ برای هر کودک" مستقر در ماساچوست اهدا خواهد کرد که  در تلاش‌ برای ترغیب دولت‌ها به خریدن این لپ‌تاپ‌ها است که اکنون 175 دلار قیمت دارند.

طراح سوئیسی لپ‌تاپ  ارزان‌قیمت

فیلیپ گربر یکی از طراحان انگلیسی "مکنده زبان" گفت این وسیله کمک‌های اولیه با مکیدن زبان از عقب دهان برای گشودن راه‌های هوایی در شخص ناهشیار  به کار می‌رود.

مکنده زبان

سباستین دوبوآ طراح کانادایی یک پای مصنوعی گفت این پروتز برای قربانیان مین‌های زمینی طراحی شده است و در کشورهای روبه توسعه با استفاده از مواد محلی با قیمت‌هایی در حد 8 دلار قابل تولید است.

برندگان دیگر جوایز سازندگان "بطری خورشیدی"، بودند که آب را به کمک نور خورشید ضدعفونی می‌کند . ماشین الکتریکی Tesla Roadster که بوسیله شرکت کالبفرنیایی تسلا موتوروز ساخته شده است.

کد خبر 29857

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دانش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز