همشهری آنلاین: بنیاد نوبل در ادامه سنت ۱۱۳ ساله‌اش امسال نیز معرفی برندگان جوایز نوبل را از میان برترین و نابغه‌ترین دانشمندان در زمینه‌های مطالعاتی مختلف از ساعاتی دیگر آغاز خواهد‌کرد.

براساس گزارش وب‌سايت بنياد نوبل، اين جوايز به گفته بنيانگذار جايزه نوبل،‌آلفرد نوبل، به افرادي اختصاص خواهد يافت كه بيشترين منفعت را براي نوع بشر داشته‌اند.

معرفي اين جوايز كه از حدود ساعت يك ظهر امروز به وقت تهران آغاز خواهد شد را مي‌توان برروي وب‌سايت بنياد نوبل به‌صورت مستقيم مشاهده كرد. اولين برنده نوبل در بخش پزشكي يا فيزيولوژي توسط گوران هنسن رئيس كميته نوبل در بخش پزشكي معرفي خواهد‌شد.

برندگان نوبل‌هاي فيزيك و شيمي به ترتيب در روزهاي سه‌شنبه و چهار‌شنبه هفتم و هشتم اكتبر، نوبل صلح در روز دهم اكتبر، نوبل اقتصاد در روز 13 اكتبر و نوبل ادبيات در تاريخي كه هنوز مشخص نشده‌است، معرفي خواهند‌شد. جوايز اصلي نيز در مراسمي كه در ماه دسامبر برگزار خواهد شد به برندگان اهدا مي‌شود.

چه‌كساني نوبل مي‌برند؟

موسسه تامسون رويترز نيز به رسم هرساله‌اش با استناد به دستاورد‌هاي تاثيرگذارترين دانشمندان جهان در زمينه‌هاي شيمي، پزشكي، فيزيك و اقتصاد، برندگان احتمالي اين جايزه ارزنده و معتبر را اعلام مي‌كند. اين موسسه از سال 2002 تاكنون موفق شده 35 برنده نوبل را با دقت پيشگويي كند.

امسال نيز اين موسسه افرادي كه شانس بالايي در گرفتن جايزه نوبل را دارند، به اين ترتيب اعلام كرده‌است:

پزشكي:

مايكل ويگلر، چارلز لي و استفان شرر از آمريكا و كانادا به خاطر كشف نوسانات گسترده تعداد رونويسي كد‌هاي DNA و ارتباط آنها با بيماري‌هاي خاص.

جيمز دارنل، رابرت رودر و رابرت تژيان از آمريكا به خاطر كشفيات بنيادين در زمينه رونويسي يوكاريوتي و تنظيمات ژنتيكي.

ديويد جوليوس از آمريكا به خاطر آشكار كردن مكانيز مولكولي حس درد.

فيزيك:

پيدونگ يانگ از آمريكا به خاطر مشاركت در ساخت نانو‌كابل‌هاي نوري به‌ويژه ساخت اولين نانوكابل ليزري.

يوشينوري توكورا، رامامورتي رامش و جيمز اسكات از ژاپن، آمريكا و بريتانيا به خاطر تحقيقات پيشگامانه ‌در زمينه حافظه‌هاي  فروالكترونيك و مواد چندگانه فروالكترونيكي .

چارلز كين، لارن مولنكامپ و شوچنگ ژانگاز آمريكا و آلمان به خاطر مطالعات نظري و تجربي درباره اثر كوانتومي هال و عايق‌هاي توپولوژيكي.

شيمي:

چينگ تانگ و استيون ون‌اسليك از چين و آمريكا به خاطر ابداع ديود‌هاي نوري ارگانيك.

چارلز كرسگ، ريونگ ريو و گالن استاكي از عربستان، كره جنوبي و آمريكا به خاطر طراحي  مواد كاربردي مزوپروس.

گرام موآد، ازيو ريزاردو و سان تانگ از استراليا به خاطر فرايند پليمري‌سازي RAFT.

اقتصاد:

فيليپ آگيون و پيتر هوويت از آمريكا به خاطر مشاركت در نظريه رشد شومپيتري

ويليام بامول و اسرائيل كرزنر از آمريكا به خاطر توسعه مطالعات كارافريني

کد خبر 274029

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =

دیدگاه خوانندگان