همشهری آنلاین: جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۴ به تصمیم اعضای کمیته نوبل به صورت مشترک به مخترعان ژاپنی دیود‌های نوری آبی رسید.

نوبل فیزیک

براساس گزارش وب‌سایت نوبل، کمیته نوبل را به صورت مشترک به عنوان برندگان نوبل فیزیک سال 2014 اعلام کرد. این جایزه به خاطر اختراع ديود‌هاي نوري آّبي كم‌مصرف به ايسامو آكاساكي، هيروشي آمانو و شوجي ناكامورا رسيد.

به گفته كميته نوبل، اين اختراع منجر به ايجاد و گسترش منبع نوري سفيد كم‌مصرف و كارامد شده‌است. هرسه اين دانشمند ژاپني هستند اما شوجي ناكامورا تبعيت آمريكا را داشته و در دانشگاه كاليفرنيا سانتا باربارا مشغول به كار است. هيروشي آمانو و ايسامو آكاساكي از دانشگاه ناگوياي ژاپن شايسته دريافت نوبل فيزيك شناخته شده‌اند. نوبل فيزيك به صورت مساوي ميان اين سه دانشمند تقسيم خواهد‌شد.

به گفته نوبل، در دهه 1990 زماني كه اين سه دانشمند نوري درخشان و آبي‌رنگ را از نيمه‌رساناها ايجاد كردند،‌تحولي بنيادين را در تكنولوژي‌هاي تامين روشنايي خلق كردند. ديود‌هاي سبز و سرخ مدت‌ها بود كه اختراع شده‌بودند،‌اما بدون نور آبي، امكان خلق لامپ‌هاي سفيد وجود نداشت و براي سه دهه، خلق ديود‌هاي آبي به شكل چالشي دشوار دانشمندان را به خود درگير كرد.

آكاساكي و آمانو در كنار يكديگر در دانشگاه ناگويا مشغول به ابداع ديود‌هاي نوري آبي شدند درحالي‌كه ناكامورا درحال تاسيس شركتمواد شيميايي در توكوشيما بود. ابداع اين سه دانشمند انقلابي بزرگ در توليد چراغ‌هاي روشنايي ايجاد كرد. ديود‌هاي نوري امروز تكامل بيشتري يافته و كم‌مصرف‌تر از گذشته شده‌اند و نسبت به ديگر انواع لامپ‌ها از طول عمر بالاتر و مصرف بسيار پايين‌تري برخوردارند.

به گفته سایت نوبل، از سال 1901 تا 2013 تعداد دانشمندانی که توانسته‌اند نوبل فیزیک دریافت کنند 108 نفر بوده‌است که از این میان 47 جایزه به یک محقق اهدا شده و بقیه آنها اشتراکی بوده‌است. همچنین در میان برندگان نوبل فیزیک نام دو زن دیده می‌شود و دانشمندی به نام جان باردین نیز دو بار موفق به کسب این جایزه علمی ارزشمند شده‌است.

جوانترین برنده نوبل فیزیک لارنس برگ نام دارد که در سن 25 سالگی در سال 1915 موفق شد این جایزه را به همراه پدرش از آن خود سازد. میانگین سنی برندگان نوبل فیزیک نیز 55 سال تخمین زده‌شده‌است.

جایزه نوبل ارزشی برابر هشت میلیون کرون سوئد یا یک میلیون و دویست هزار دلار دارد که در صورت انتخاب چند نفر، جایزه میان آنها تقسیم می شود.

کد خبر 274170

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار