مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۳
۰ نفر

دانش > دانش- همشهری آنلاین: جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۱۳ به تصمیم اعضای کمیته نوبل نوبل شیمی سال ۲۰۱۳ به دانشمندانی اختصاص پیدا کرد که در توسعه مدل‌های رایانه‌ای چند مقیاسی برای سیستم‌های پیچیده شیمیایی نقش داشته‌اند.

نوبل شیمی

براساس گزارش وب‌سایت نوبل،مارتین کارپلاس، مایکل لویت و آریه وارشل به صورت مشترک موفق شدند به خاطر ایجاد مدل‌های چند‌مقیاسی برای سیستم‌های پیچیده شیمیایی نوبل شیمی سال 2013 را از آن خود سازند.

مارتین کارپلاس از دانشگاه استراسبورگ فرانسه و هاروارد انگلستان، مایکل لویت از دانشگاه استنفورد و آریه وارشل از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی سه دانشمندی هستند که بنیانگذار ساخت برنامه‌های رایانه‌ای قدرتمندی بودند که در درک و پیش‌بینی فرایند‌های شیمیای کاربرد دارند.

به گفته سایت نوبل، از سال 1901 تا 2012 تعداد دانشمندانی که توانسته‌اند نوبل شیمی دریافت کنند 104 نفر بوده‌است که از این میان 63 جایزه به یک محقق اهدا شده و بقیه آنها اشتراکی بوده‌است. همچنین در میان برندگان نوبل شیمی نام چهار زن دیده می‌شود و دانشمندی به نام فردریک سنگر  نیز دو بار در سال‌های 1958 و 1980 موفق به کسب این جایزه علمی ارزشمند شده‌است.

جوانترین برنده نوبل شیمی فردریک ژولیو  نام دارد که در سن 35 سالگی در سال 1935 موفق شد این جایزه را از آن خود سازد. جان فن نیز مسن‌ترین برنده نوبل شیمی است که در سن 85 سالگی و در سال 2002 موفق به کسب این جایزه شد. میانگین سنی برندگان نوبل شیمی 57 سال تخمین زده‌شده‌است.

جایزه نوبل ارزشی برابر هشت میلیون کرون سوئد یا یک میلیون و دویست هزار دلار دارد که در صورت انتخاب چند نفر، جایزه میان آنها تقسیم می شود.

کد خبر 234429
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دانش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز