همشهری آنلاین: معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی بر لزوم استانداردسازی دوربین‌های سطح شهر و قانونی کردن آنها تاکید کرد و گفت: باید همه صنوف و اماکن ملزم به نصب این دوربین‌ها شده و محیط‌های پیرامونی نیز به این دوربین‌ها مجهز شوند تا میزان سرقت‌ها کاهش یابد.

دوربین شهری

سرهنگ علی غیاثوند، در گفت وگو با ایرنا با تاکید بر اینکه نصب دوربین سبب کاهش سرقت و شناسایی سارقان می‌شود، افزود: به نظر می‌رسد استانداردی برای دوربین‌هایی که نصب می‌شوند، صورت نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: افراد برای رعایت سرفصل‌ها که برای گرفتن مجوز لازم است، اقدام به نصب دوربین می‌کنند در حالیکه این دوربین‌ها کیفیت لازم را ندارند.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا گفت: باید بحث استانداردسازی دوربین‌های سطح شهر و قانونی کردن آنها برای تمام صنوف و اماکن مورد توجه قرار گیرد.

سرهنگ غیاثوند گفت: غالبا این دوربین‌ها حافظه خوبی نداشته و گاه بعد از 24 ساعت، مواد ضبط شده پاک می‌شوند.

وی در مورد سرقت‌های داخل اتوبوس‌های شرکت واحد و لزوم نصب دوربین در داخل آنها افزود: یک سری فعالیت‌ها باید بصورت مشارکتی صورت گیرد، مردم نیز باید اصول ایمنی را رعایت کنند و از سوی دیگر پلیس نیز باید اقدامات خاص خود را انجام دهد.

سرهنگ غیاثوند ادامه داد: با شرکت اتوبوسرانی تعاملاتی داشتیم تا ضمن اطلاع رسانی به مردم، هشدارهای لازم را نیز ارایه دهد تا زمانیکه اتوبوس سوار می‌شوند و ازدحام است، بیشتر مواظب کیف و وسایل خود باشند، در حالیکه عموما افراد مواظب هستند، در این ازدحام، زمین یا تنه نخورند.

وی با بیان اینکه شهروندان باید نسبت به کوچک‌ترین حرکت‌های نامتعارف حساس شوند، گفت: پلیس اقدامات خود را انجام می‌دهد بگونه‌ای که چندین باند جیب‌بری در سال جاری و سال گذشته که سارقان آنها عموما خانم بودند، دستگیر شدند.

سرهنگ غیاثوند ادامه داد: جیب‌بری بیشتر به دلیل سهل‌انگاری شهروندان اتفاق می‌افتد، مالباختگانی که در اتوبوس‌ها مورد سرقت قرار می‌گیرند، مراقب وسایل خود نیستند زیرا بیشتر سارقان در اتوبوس‌ها به صورت باندی عمل می‌کنند به عنوان مثال یک نفر به فردی تنه می‌زند و در همان لحظه نفر بعدی سرقت را انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: با این حال پلیس کار خود را انجام می‌دهد، یعنی سارقان را شناسایی و دستگیر می‌کند، اما آنها پس از آزادی به کار خود ادامه می‌دهند. سارقان عموما به زندان می روند و تحمل کیفر می‌بینند و در نهایت آزاد می‌شوند اما درصد کمی از آنها پس از آزای متنبه شده‌اند.

سرهنگ غیاثوند عامل سرقت‌ها را متاثر از عوامل اجتماعی دانست، افزود: گاه سارقان مرخصی می‌آیند و در مدت مرخصی سرقت می‌کنند، هر چند در سال گذشته ضمن تعامل با قوه قضاییه، هماهنگ شد تا به سارقان مرخصی ندهند بویژه در اواخر سال و همزمان با عید نوروز تا سارقان از این فرصت‌ها برای سرقت استفاده نکنند.

کد خبر 268093

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار