شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۳ - ۱۴:۰۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: پلیس سواره نظام نیز به جرگه پلیس‌های ایران پیوست، پلیس‌هایی با قدرت بدنی بالا و توانمندی‌های منحصر به فرد که از این پس در رژه‌های نظامی و تشریفات اقتدار پلیس را بیش از پیش به نمایش می‌گذارد.

یگان اسب‌سواران ناجا

به گزارش ایرنا، شاید برای نخستین بار، کشوری که پلیس سواره نظام را به جرگه پلیس‌های خود افزود، کانادا بود؛ پلیس سواره نظام سلطنتی کانادا که در اصطلاح پلیس سوار کانادا نامیده می‌شود، نیروی ملی پلیس در کانادا و از شناخته شده‌ترین نیروها از این نوع در جهان است.

از نگاه برخی این پلیس به دلیل داشتن نیرو و ارائه خدمات پلیسی در حفظ نظم، امنیت و آرامش در سطح ملی، فدرال، استانی و شهری، در جهان منحصر بفرد است.

پلیس سوار کانادا، در سال 1920 با ادغام دو نیروی پلیس سواره نظام سلطنتی شمال غرب و نیروی پلیس حکومتی شکل گرفت. نام این سازمان در ابتدا پلیس سواره نظام شمال غرب بود که میانوند سلطنتی، توسط شاه ادوارد هفتم در سال 1904 به آن اضافه شد.

و اکنون پلیس ایران همچون پلیس بسیاری از کشورهای اروپایی، یگان‌های تحت پوشش خود را به روز کرده و سعی می‌کند تا از حیواناتی همچون اسب یا سگ در انجام ماموریت‌ها و تشریفات و رژه‌های نظامی استفاده کند.

به این منظور اسب نه تنها یکی از حیوانات مورد توجه یگان ویژه نیروی انتظامی بلکه همواره از حیوانات مورد توجه سایر کشورها است چرا که اسب توان بالایی در نگه داشتن تعادلش در هنگام دویدن دارد همچنین می‌تواند بی درنگ خود را آماده نبرد یا فرار از دشمن کند همچنین اسب‌ها می‌توانند به صورت ایستاده یا نشسته بخوابند.

واحد اسبواران یگان ویژه نیروی انتظامی در انتهای همت غرب -تقاطع آزادگان - جنب دانشگاه علوم انتظامی امین در دل باشگاه براق قرار گرفته است.

این واحد به منظور اجرای مانور، هنگ تشریفاتی و همچنین آموزش پرسنل نیروی انتظامی و حتی سایر افراد اعم از مردان و زنان شکل گرفته است.

سرهنگ ˈفرزاد کیانیانˈ فرمانده یگان اسبواران یگان ویژه نیروی انتظامی با بیان اینکه اسب در پنج سالگی کاملا بالغ می‌شود و بین ۲۵ تا ۳۰ سال عمر می‌کند، می‌گوید: این یگان در اردیبهشت ماه سال 92 به دستور سردار کرمی فرمانده یگان ویژه کار خود را با خرید و تجیهزات اسب آغاز کرد.

وی اضافه می‌کند: مکان فعلی که به این منظور اختصاص داده شده پیش از این خرابه‌ای بیش نبود که مورد بازسازی قرار گرفت و در نهایت در خرداد ماه 92 اسب‌های ترکمن و تجهیزات آنها خریداری شد و جمعی از افراد یگان دوم برای آموزش انتخاب شدند.

کیانیان تصریح می‌کند: البته ضمن انعقاد قرارداد با یک مربی خبره از فدراسیون سواکاری از نیروهای یگان دوم به منظور آموزش انتخاب شدند که آنان دوره‌های تخصصی خود را بعد از یک سال پشت سر گذاشتند.

کیانیان ادامه می‌دهد: هم اکنون افرادی که آموزش‌های تخصصی لازم را فرا گرفته اند، می‌توانند با سایر باشگاه‌های سوارکاری همکاری داشته باشند.

وی اضافه می‌کند: این یگان برای ترویج فرهنگ سوارکاری که دین مبین اسلام نیز به فرا گرفتن آن سفارش کرده است، برای خانواده کارکنان و اعضای نیروهای مسلح در قالب پلیس افتخاری خدماتی ارایه می‌کند.

فرمانده یگان اسبواران یگان ویژه نیروی انتظامی با اشاره به نژاد اسب‌های این یگان می‌گوید: اسب‌های این یگان دارای نژادهای ترکمن، عرب و کرد هستند که البته نژادهای انگلیسی نیز از نژادهای خوب به شمار می‌آیند که در این باشگاه دو اسب از نژاد انگلیسی موجود است.

وی در مورد علت استفاده از نژادهای انگلیسی با وجود داشتن نژادهای برتر اسب در ایران می‌گوید: اسب‌های عرب زینتی، اسب‌های کرد قدرتی و اسب‌های ترکمن سرعتی هستند، اسب‌های انگلیسی نیز در عین اینکه از سایر اسب‌ها آرام تر هستند به دلیل جثه بزرگ در اغتشاشات برای ایجاد جو روانی و برقراری آرامش موثر خواهند بود.

وی اضافه می‌کند: با استفاده از زبده‌ترین مربیان سوارکاری و همچنین با استفاده از مدل‌های روز یگان‌های سوار دنیا، سعی می‌شود تا مدل بومی شده یگان اسبواران را به عنوان اسبواران در ایران تشکیل دهیم به همین دلیل به دنبال نژادی اصیل با ادغام نژادهای ترکمن، کرد و عرب هستیم که هر یک از آنها ویژگی بارزی دارند تا با ادغام آنها، یگانی با سرعت، قدرت و ظرافیت ایجاد کنیم تا منحصر به فرد بوده و در خدمت پلیس اسب سوار باشد.

کیانیان با بیان اینکه در ادغام این نژادها خودکفا هستیم، می‌گوید: در این زمینه موفق بوده‌ایم، به گونه ای که اکنون دو اسب در نتیجه این ادغام به نام‌های ˈتوفانˈ و ˈبراقˈ متولد شده اند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا قرار است از یگان اسبواران در اغتشاشات استفاده شود، می‌افزاید: فعلا شروع به کار یگان است و این یگان از یگان‌های تخصصی به شمار می‌آید، قرار است در سال‌های آینده از این یگان در رژه‌های تشریفاتی و استادیوم آزادی استفاده شود و فعلا در اغتشاشات استفاده نخواهند شد چرا که این اسب‌ها باید تربیت شوند هر چند استفاده از آنها در اغتشاشات در دستور کار است اما انجام آن زمان بر است.

فرمانده یگان اسبواران یگان ویژه نیروی انتظامی اضافه می‌کند: این یگان در آینده در استان‌های دیگر توسعه خواهد یافت و اکنون فقط این یگان در غرب کشور و آذربایجان غربی در حال راه اندازی است.

وی ساعت کار این باشگاه را از هفت صبح تا ساعت 14 بعد از ظهر عنوان کرده و می‌گوید: در این یگان افراد ضمن آموزش و تمرین اسب سواری، به کارهای انتظامی خود نیز می‌پردازند.

به گفته نامبرده از بین نیروهای یگان ویژه که آموزش اسب سواری را فرا گرفته‌اند، پنج نفر دارای مدرک از فدراسیون سوارکاری هستند و هر چند وقت یک بار به این فدراسیون برای تمدید کارت مربیگری مراجعه می‌کنند.

کیانیان با بیان اینکه در آینده‌ای نزدیک یگان اسبواران به یک گردان تبدیل می‌شود، می‌گوید: این اسب‌ها در آینده برای آموزش مرزبانی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند چرا که برای عبور از نقاط صعب العبور می‌توان از این یگان استفاده کرد.

این مقام ناجا با اشاره به شرکت تیم چوگان یگان ویژه در مسابقات چوگان و پرش ادامه می‌دهد: تیم چوگان یگان اسبواران تحت آموزش قرار دارند تا برای نخستین بار در نیمه دوم امسال در مسابقات چوگان و پرش شرکت کنند.

سید ˈحسن موسویˈ مسئول آموزش یگان اسبواران نیز می گوید: برخی از افراد آموزش مقدماتی را در 10 جلسه فرا می‌گیرند و در این جلسات نحوه سوار و پیاده شدن بر اسب و همچمین یورتمه رفتن را می‌آموزند اما آموزش تخصصی به زمان بیشتری نیاز دارد.

وي اضافه می‌کند: آموزش‌های تخصصی سوارکاری پایان پذیر نیست به همین دلیل سوارکاران هر چند وقت یک بار به فدراسیون سوارکاری می‌روند تا آموزش‌های خود را به روز کنند.

به گفته وی اسب‌ها هر 45 روز یک بار نعل بندی شده ، هر روز نظافت می‌شوند و هفته‌ای یک بار پزشک متخصص آنها را معاینه می‌کند.

یگان اسبواران یگان ویژه نیروی انتظامی از جذاب‌ترین واحدهای این یگان به شمار می‌رود و می‌توان گفت که این یگان نخستین و تنهاترین یگان در سطح نیروهای مسلح است که به راه‌اندازی باشگاهی برای آموزش عموم در زمینه سوارکاری اقدام کرده است.

در همین حال بر اساس اعلام ناجا افراد علاقه‌مند به شرکت در کلاس‌های آموزشی این باشگاه باید لباس‌های مخصوص سوارکاری اعم از شلوار، کلاه، ساق بند، شلاق و مهمیز را با خود همراه داشته اما سایر تجهیزات اسب به عهده باشگاه است.

کد خبر 264871

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آسیب اجتماعی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha