چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۳ - ۱۸:۴۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: تلفن هوشمند راه‌های بی‌شماری جدیدی را برای پایش سلامت گشوده است. شمار فزاینده‌ای از وسائل و اپلکیشن‌ها برای کارهای گوناگونی از آزمایش توانایی بینایی فرد گرفته تا پایش نوسان‌های خلق یا تناسب بدنی در اختیار قرار گرفته‌اند.

Sandpiper

به گزارش گیزمگ سندپایپر(SandPiper) آخرین وسیله در حوزه وسائل بهداشتی متمرکز بر تلفن هوشمند است که به عنوان جایگزینی ارزان‌تر برای وسائل معمول مانیتورینگ ریه طراحی شده است. سندپایپر به عنوان یک اسپیرومتر(تنفس‌سنج) ساده‌شده و ارزان‌قیمت عمل می‌کند.

Sandpiper

کاربر پس از اتصال وسیله به جک هدفون در تلفن‌های دارای سیستم عامل آندروئیدی یا iOS به درون یک انتهای آن می‌دمد. یک حسگر درون وسیله جریان الکتریکی متناسب با سرعت هوای در حال عبور از ان ایجاد می‌کند و حجم هوای در حال حرکت از درون لوله را می‌سنجد. سپس سندپایپر می‌تواند پارامترهای معین تنفسی مانند ظرفیت ریه، سرعت دم و بازدم، میزان حجم هوای بازدمی در ثانیه و میزان محدود شدن جریان هوا را اندازه بگیرد.

گردآوری چنین اطلاعاتی معمولا نیاز به ماشین‌های پیچیده دارد که هزاران دلار قیمت دارند.

یک اپلیکیشن تلفن هوشمند به نام SpiroSmart نیز اخیرا در دسترس قرار گرفته است که می‌تواند از شناسایی رزونانس تنفس در نای و تارهای صوتی را برای اندازه‌گیری جریان هوا استفاده کند.

این وسائل و اپلیکیشن‌ها برای بیماران تنفسی طراحی شده است که در غیر این صورت مجبورند یا ماشین‌های گران‌قیمت برای مانیتورینگ خانگی بخرند یا مرتب به مطب دکتر سر بزنند.

انتظار می‌رود سندپایپر تا پایان سال ۲۰۱۴ وارد بازار شود.

کد خبر 266035

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha