همشهری آنلاین- ترجمه علی ملائکه: تلفن هوشمند شما نه تنها بهترین همراه شماست، بلکه دارد به معلم، مربی آزمایشگاه پزشکی و شاید حتی دکتر شخصی‌تان هم مبدل می‌شود.

mobile health

بهداشت دیجیتال به کانون توجه تکنولوژی بدل شده است، از شرکت‌های تازه‌تاسیس کوچک که بر اپلیکیشن‌ها تمرکز دارند تا بزرگترین شرکت‌ها در این بخش که به دنبال راه‌هایی برای پرداختن به موضوعات کلیدی در حوزه بهداشت و سلامت هستند.

اپلیکیشن‌هایی که ضربان قلب، فشار خون، گلوکز و سایر کارکردهای بدنی را اندازه می‌گیرند به طور تصاعدی در حال افزایش هستند، و شرکت‌های گوگل، اپل، سامسونگ پلتفرم‌هایی را به راه انداخته‌اند که یکپارچه کردن خدمات پزشکی و بهداشتی را آسان‌تر می‌کنند.

گری پوردی، تحلیلگر در شرکت Compass Intelligence در این باره می‌گوید: «ما به نقطه‌ای رسیده‌ایم که حسگرها در تلفن‌ها یا سایر ابزارهای الکترونیک پوشیدنی می‌توانند اطلاعاتی را گردآوری کنند که در گذشته فقط با رفتن به یک مرکز پزشکی قابل دستیابی بودند.»

او می‌گوید: «اکنون می‌توانید ضربان قلب‌تان را با الکتروکاردیوگرام‌های موبایل اندازه بگیرید. هزینه‌ها در حال پایین آمدن است و این حسگرها دارند پذیرش اجتماعی بیشتری پیدا می‌کنند.»

شرکت مشاور Rock Health تخمین می‌زند که در آمریکا ۱۴۳ شرکت بهداشت دیجیتال در شش ماه نخست سال ۲۰۱۴ توانسته‌اند ۲.۳ میلیارد دلار درآمد به دست آورند و از هم اکنون این رقم از کل درآمد سال ۲۰۱۳‌شان پیشی گرفته است.

تجزیه و تحلیل یک شرکت مشاور جهانی Deloitte نشان می‌دهند که فروش عینک‌های هوشمند، دست‌بندها و ساعت‌های الکترونیکی تناسب بدنی در آمریکا در سال ۲۰۱۴ به ۱۰ میلیون واحد در خواهد رسید و درآمدی ۳ میلیارد دلاری را ایجاد خواهد کرد و رقم فروش این وسائل تا سال ۲۰۱۷ به ۱۷۰ میلیون واحد خواهد رسید.

در گزارش این شرکت در ماه جولای امسال آمده است: « بسیاری از تکنولوژی‌های مربوط به بهداشت و تناسب بدنی دارای اپلیکیشن‌های متعدد هستند و کاربران را تشویق می‌کند تا بیشتر به تناسب بدنی‌شان بپردازند، و با یادآوری کردن به آنها درباره ورزش کردن یا مصرف داروهای‌شان به تغییر رفتارهای‌شان کمک می‌کنند.»

بیماران کنترل را به دست می‌گیرند

شرکت تازه‌تاسیس MD Revolution در کالیفرنیا یک سیستم اقتباس‌شده از روی « پزشکی کانسیرژ»  Concierge Medicine (شکلی از طبابت که بیمار در آن با پرداخت قیمت سالانه از خدمات پزشک مراقبت‌های اولیه برخوردار می‌شود) ایجاد کرده است که به مشارکت‌کنندگان امکان می‌دهد شاخص‌های گوناگون بهداشتی را با استقاده از تلفن همراه یا وسائل الکترونیکی پوشیدنی پیگیری کنند.

این شرکت از وسائل ردگیر تناسب بدنی و سایر وسائل ردگیر استفاده می‌کند تا به طور فوری به درمان بیماری‌های قابل پیشگیری مانند دیابت یا فشار خون بالا بپردازد.

لیزا پترسون، سخنگوی این شرکت می‌گوید: «ما تخصصی جدید در بهداشت دیجیتال ایجاد کرده‌ایم که در ان افراد با متخصصان تغذیه یا فیزیولوژیست‌های ورزشی ارتباط برقرار می‌کنند و طرح تغذیه یا برنامه ورزشی لازم برای پیشگیری یا درمان بیماری‌های مزمن را دریافت می‌کنند.»

پترسن می‌گوید این شرکت از وسائل الکترونیکی بهداشتی موجود در بازار مانند Jawbone یا Fitbit استفاده می‌کند و قصد دارد تا اپلیکیشن خاص خودش را برای کاربرانش ایجاد کند.

او یادآور شد که به راه انداختن پلتفرم‌های بهداشتی بوسیله گوگل و اپل «تلفیق وسائل و اپلیکیشن‌های بیشتر را برای ما آسان‌تر می‌کند.»

یک بررسی انجام شده بوسیله «مرکز بهداشت اتصال‌یافته» (Center for Connected Health) نشان داده است که افرادی که وسائل موبایل استفاده می‌کنند، عملکرد بهتری از لحاظ پایین آوردن میزان‌های خطرناک بالای فشار خون و قند خون دارند.

یک بررسی جداگانه منتشر شده در شماره ژوئیه ۲۰۱۴ نشریه  Health Affairs نشان داد که داده‌های جمع‌آوری‌شده بوسیله این وسائل نه تنها برای بیماران مفید است، بلکه به پزشکان امکان می‌دهد درمان‌های بهتری را پیدا کنند.

آمی آبرنتی، استاد پزشکی در دانشگاه دوک و سرپرست این بررسی می‌گوید: «هنگامی که داده‌های بهداشتی ایجاد شده بوسیله بیماران به سایر داده‌های الکترونیکی موجود افزوده شود، تصویر «داده‌های بزرگ» (big data) مربوط به نیازهای اشخاص واقعی- که فراتر از نیازهایی است که در نظام مراقبت‌های بهداشتی تعریف می‌شوند- تکمیل می‌شود.»

برخی از شرکت‌ها حتی طرح‌های بلندپروازانه‌تری برای تکنولوژی بهداشتی دارند. برای مثال گوگل که در حال تولید یک لنز تماسی با قابلیت اتصال به شبکه است که می‌تواند به پایش افراد دیابتی کمک کند، یک شرکت جدید به نام Calico را ایجاد کرده است که بر بهداشت و بهزیستی متمرکز است و اشاره کرده است که آماده همکاری با شرکت‌های رقیب مانند اپل در این زمینه است. و آی بی ام در حال استفاده از ابرکامپیوتر واتسون برای مقاصد پزشکی از جمله یافتن درمان‌ درست سرطان است.

مراقبت بهتر- وداع با مطب؟

جوزف کودار، پزشک و بنیانگذار و رئیس مرکز غیرانتفاعی بهداشت اتصال‌یافته (Center of Connected Health) مستقر در بوستون
می‌گوید تکنولوژی موبایل بالقوه می‌تواند باعث شود افراد مراقبت از خودشان را به عهده گیرند و از بار تحمیل‌شده بر نظام مراقبت بهداشتی کاسته شود.

کودار می‌گوید: «یکی از اهداف ما این است بخش عمده‌ای از ویزیت‌های مطبی را کنار بگذاریم. علت این نیست که ویزیت در مطب کار بدی است، بلکه علت این است که باید به مراقبت بهداشتی به عنوان یک کارکرد مداوم فکر کرد و تکنولوژی موبایل امکان تحقق چنین هدفی را که قبلا هرگز ممکن نبود، می‌دهد.»

کودار می‌گوید برخی از پلتفرم‌های بهداشتی موجود که بیماران لازم است داده‌هایی را در آنها آپلود کنند، ممکن است نتایج متفاوتی به بار آورند، اما بهداشت موبایل در حال رشد است، زیرا «مردم به تلفن‌های هوشمندشان وابسته شده‌اند.»

به گفته او پزشکان از این تکنولوژی هراسی ندارند، زیرا بیمارانی که از آنها استفاده می‌کنند، اغلب سالم‌تر باقی می‌مانند.

او می‌گوید: «شما به عنوان بیمار در موارد بسیاری می‌توانید مسئولیت حفظ سلامت‌تان را خودتان به عهده بگیرید و ما فقط به عنوان راهنما عمل می‌کنیم.»

منبع:AFP

کد خبر 269540

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی