همشهری آنلاین: دولت چین در پی افزایش موج ضد چینی در ویتنام و حمله به اتباع و کارخانه‌های این کشور در شهرهای مختلف سه هزار تبعه خود را از ویتنام خارج کرد.

یورش معترضان در ویتنام به کارخانه های چین

به گزارش یورونیوز، در جریان خشونت های هفته اخیر تا کنون دو شهروند چینی کشته و نزدیک به صد تن دیگر زخمی شده اند.

به گفته دولت چین حال شانزده نفر از مجروحان وخیم است.

در همین حال پنج کشتی چینی به منظور تسریع خروج اتباع این کشور در بنادر ویتنام پهلو گرفتند.

پکن نیز از اتباع خود خواسته به ویتنام سفر نکنند و به کسانی که در این کشور زندگی می کنند هشدار داده تا از خانه های خود خارج نشوند.

شرکت هواپیمایی اسپرینگ ایرلاین چین نیز اعلام کرد که از دوشنبه کلیه پروازهای خود به ویتنام را متوقف خواهد کرد.

از سوی دیگر دولت ویتنام برای حفاظت از جان اتباع چین تدابیر شدید امنیتی بر قرار کرده و به معترضان هشدار داده است. تعدادی از تظاهرکنندگان نیز توسط پلیس دستگیر شده اند.

خشونت علیه اتباع چین در ویتنام زمانی آغاز شد که پکن یک سکوی حفر چاه نفت در آبهای مورد مناقشه دو کشور در دریای چین نصب کرد.

پکن اعلام کرده است که این سکوها را در آبهای خود نصب کرده است.

یورش معترضان در ویتنام به کارخانه های چین

بالغ بر ۱۰ کارخانه متعلق به چین و تایوان در جنوب ویتنام مورد یورش تظاهرکنندگان خشمگین قرار گرفت و تخریب شد.

مهاجمان که به تاسیس یک سکوی نفتی فراساحلی در دریای جنوبی چین معترض بودند، قرار بود با مجوز دولت ویتنام به تظاهراتی مسالمت آمیز بپردازند.

در پی به خشونت کشیده شدن این تظاهرات و هجوم به کارخانه ها حدود ۵۰۰ تن توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

با وجود برخورد پلیس با مهاجمان، این حوادث با واکنش دولت چین رو به رو شد. هوآ چونینگ، سخنگوی وزارت امورخارجه چین گفت: «چه کسی تحریک کننده و چه کسی در اینجا قربانی است؟ چه کسی می خواهد که وضعیت حاضر به سرعت آرام شود؟ چه کسی می خواهد به این وضعیت دامن بزند؟ به نظرم کاملا آشکار است. متاسفانه سخت است که نقش ویتنام را به عنوان تحریک کننده انکار کنیم.»

روز سه شنبه در آبهای دریای جنوبی چین و در ۲۱۰ کیلومتری سواحل ویتنام، کشتی های ویتنامی و چینی در پی اختلاف بر سر تاسیس سکوی نفتی چین به نبرد با یکدیگر پرداختند. این رویداد، اختلاف دو دولت را بر سر مرزهای آبی زنده کرده است.

کد خبر 259795

برچسب‌ها