یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۳:۳۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: ژاپنی‌ها به دنبال ایجاد مزرعه خورشیدی در فضا با هدف برق‌رسانی به زمین هستند.

تولید برق فضایی در ژاپن

به گزارش ایسنا، انرژی خورشیدی در زمین به دلیل هزینه‌های بالا و پنل‌های ناکارآمد فرآیندی چالش‌برانگیز است اما در فضا می‌توان شیوه تولید انرژی را دستخوش انقلاب کرد. در این بین، ژاپنی‌ها مدعی‌اند انرژی خورشیدی فضامحور زودتر از آنچه انتظار می‌رود، در دسترس خواهد بود.

با طرح پیشنهادی آژانس تفحص هوافضای این کشور، ژاپن در نظر دارد ظرف 25 سال، انرژی خورشیدی فضامحور را به واقعیت بدل کند.

پروفسور سوسومو ساساکی، طرح‌های این آژانس را برای خلق یک جزیره دست‌ساز با طول سه کیلومتر در بندر خلیج توکیو تشریح کرد. این جزیره مجهز به پنج میلیارد آنتن خواهد بود که با یکدیگر برای تبدیل انرژی ریزموج به الکتریسیته عمل می‌کنند. ریزموج‌ها از تعدادی از جمع‌کننده‌های خورشیدی عظیم موجود در مدار 36000 کیلومتری بالای زمین به پایین تابانده می‌شوند؛ برای جمع‌آوری انرژی خورشیدی، دو آینه عظیم جهت هدایت نور به پنل‌های فتوولتائیک طی 24 ساعت شبانه‌روز فعال خواهند بود.

یک زیرایستگاه جداگانه در این جزیره الکتریسیته جاری را از طریق یک کابل زیردریایی به توکیو می‌فرستد تا به روشن‌نگه‌داشتن لامپ‌های نئون کمک کند.

ژاپن علاقه‌مند به یافتن منبع عملی انرژی پاک است زیرا حادثه نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما دایچی مقامات این کشور را بر آن داشت در جستجوی منابع جایگزین باشد.

کد خبر 258353
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار صنعت و تجارت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز