مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان دانشگاه صنعتی آیندهوون هلند موفق به توسعه روشی شده‌اند که می‌تواند از دیوار حایل صوت بزرگراه، نیروی الکتریسیته تولید کند.

تولید الکتریسیته از دیوار حایل صوتی بزرگراه

به گزارش ایرنا، در این طرح، دیوارهای صوتی نه تنها شکل و ظاهر بهتری خواهند داشت، بلکه به یک ژنراتور خورشیدی تبدیل می‌شوند.

این پروژه که SONOB نام دارد، نشان می‌دهد که یک کیلومتر (معادل 0.62 مایل) دیوار حایل صوت، قادر به تامین برق 50 خانه، به مدت یکسال است یا می‌تواند انرژی مورد نیاز برای طی مسافت 900 هزار کیلومتر یک ماشین الکتریکی را تامین کند.

این پروژه پتانسیل فوق‌العاده‌ای دارد و قادر به تامین منظم برق، حتی در روزهای ابری است.

متخصصان هلندی بر این باورند که این پروژه در صورت توسعه می‌تواند برق مورد نیاز هلند را تامین کند و از انتشار گازهای گلخانه‌ای جلوگیری کند.

متاسفانه در سال گذشته، بر اساس بررسی محققان موسسه اقیانوس شناسی Scripps سن دیه گو در آمریکا، میزان دی اکسید کربن اتمسفر به بیش‌ترین مقدار خود در 800 هزار سال گذشته رسید. میانگین دی اکسید کربن زمین توسط 80 پایگاه در سراسر دنیا اندازه‌گیری می‌شود. آمار گزارش شده از این پایگاه‌ها نشان می‌دهد که این میزان بین سال‌های 2012 تا 2013 ، 1.5 درصد افزایش یافته است.

افزایش غلظت گازهای گلخانه‌ای و دی اکسید کربن مهم‌ترین عوامل گرم شدن کره زمین هستند.

اشتعال سوخت‌های فسیلی مهم‌ترین منبع تولید گازهای گلخانه‌ای محسوب می‌شوند؛ بنابر این استفاده از انرژی پاک یکی از مهم‌ترین عوامل جلوگیری از آلودگی هوا و افزایش دمای زمین است. 

کد خبر 299782

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دانش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی