مجموع نظرات: ۰
شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: دانشمندان استرالیایی موفق شدند با ابداع یک فناوری جدید از گرمای تلف شده کارخانه‌های برق و لوله اگزوز خودروها برق تولید کنند.

تولید برق از گرمای تلف شده

به گزارش مهر، محققان دانشگاه موناش یک ترموسل یونی مبتنی بر مایع تولید کرده‌اند که خروجی قدرت آن بالا است و هیچ انتشار کربنی ندارد.

ترموسل‌ها با به خدمت گرفتن انرژی گرمایی که به واسطه تفاوت دمای بین دو سطح تولید شده کار می‌کند و این انرژی را به وسیله یک الکترولیت به انرژی برق تبدیل می‌کند.

بر اساس اظهارات دانشمندان موناش، این ترموسل‌های جدید را می‌توان برای تولید برق از بخار کم درجه در نیروگاه برق در دمای حدود 130 سانتی‌گراد به کار گرفت.

داگ مک فارالین از محققان این پروژه گفت: طی این تحقیقات ما به این نتیجه رسیده‌ایم که این ترموسل‌ها به رغم سیستم‌های آبی که در دماهای بالای 100 درجه سانتی‌گراد کار نمی‌کند، می‌توانند در دمای افزایش یافته منابع گرمایی مهم نیز کارآمد باشد.

این پروژه ارائه‌کننده فرصت طراحی دستگاه‌های ارزان و انعطاف‌پذیر است که می‌تواند برای برداشت گرمای تلف شده در دامنه برد 100 تا 200 سانتی‌گراد مناسب باشد.

تئودور آبراهام دانشجوی دکترای دانشگاه موناش به عنوان یکی دیگر از محققان این پروژه گفت: تروموسل یک روش جذاب برای کاهش اتکا به سوختای فسیلی است، چرا که آنها از گرمایی استفاده می‌کنند که در فرآیندهای صنعتی تولید شده است. مهم‌ترین مزیت ترموسل این است که از انرژی بهره‌برداری می‌کند که به طور خاص برای آن تولید نشده و انرژی هدر رفته محسوب می‌شود.

کد خبر 223866
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز