شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: یک تیم از محققان دانشگاه "Jadavpur" هند موفق به توسعه روشی شدند که به واسطه آن بتوان از فلس ماهی برق تولید کرد.

تولید برق از پولک ماهی

به گزارش ایسنا، میزان مصرف ماهی در میان هندی‌ها بسیار بالا است و بر اساس داده‌های به دست آمده در سال 2014، مصرف سالانه ماهی برای هر شهروند به طور متوسط 2.8 کیلوگرم و برای کل کشور 3.7 میلیون کیلوگرم است.

مصرف این میزان از ماهی سالانه سبب بوجود آمدن پسماندهای زیستی بسیار زیادی می‌شود به همین دلیل محققان در این کشور تصمیم به توسعه این روش جدید گرفتند تا با استفاده از این روش پیشگامانه بتوان از این زباله‌های زیستی برق تولید کرد.

به گفته محققان این پژوهش، فلس ماهی دارای الیاف کلاژن حاوی خواص پیزوالکتریک است و با اعمال نیرو به آن‌ها می‌توان برق تولید کرد.

بدین ترتیب محققان، حجم زیادی از آن‌ها را جمع‌آوری کرده و با استفاده از یک فرایند به نام "demineralization" (خارج کردن یا خارج شدن مواد معدنی از هر چیز؛ مثل تخلیه استخوان‌ها از کلسیم و فسفر) آنها را شفاف و قابل انعطاف کردند.

سپس طی انجام فرآیندی از آنها یک نانوژنراتور ایجاد کردند.

نیروی این نانوژنراتور به اندازه‌ای است که می‌تواند 50 لامپ ال‌ای‌دی را نیرودهی کند.

این پژوهش گام بزرگی در جهت ساخت دستگاه‌های الکترونیکی انعطاف‌پذیری است که انرژی مصرفی مورد نیاز خود را خودشان تامین می‌کنند.

این پژوهش در"Applied Physics Letters" به چاپ رسیده است.

کد خبر 345939

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha