چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: مدیر کارگروه آب ستاد توسعه فناوری انرژی‌های نو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از پایان ساخت بزرگ‌ترین آزمایشگاه برق آبی کشور با حمایت ۵۰۰ میلیون تومانی ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد.

بزرگ‌ترین آزمایشگاه برق آبی کشور ساخته شد

به گزارش مهر، سیدمسعود تقوایی، رئیس کارگروه انرژی آب ستاد توسعه فناوری انرژی‌های نو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره فعالیت‌های این کارگروه گفت: با توجه به برخورداری از پتانسیل مطلوب و مناسب انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور، توسعه منطقی این منابع ارزشمند و خدادادی کاملا ضروری به نظر می‌رسد؛ چرا که از این طریق می‌توان در جهت اهداف توسعه پایدار نیز گام برداشت.

تقوایی با بیان اینکه صنعت آب یکی از صنایع مهم و محوری در کشور است و تولید انرژی از آب به عنوان منبعی تجدید پذیر و پاک دارای مزایای بسیاری است ادامه داد: علاوه بر احداث سد به منظور استفاده از انرژی آب‌های روان، از انرژی موجود در امواج و دریاها نیز می‌توان در تولید انرژی بهره گرفت.

انجام مطالعات در زمینه استفاده از انرژی جزر و مد

وی با بیان اینکه استفاده از انرژی جزر و مد نیازمند استفاده تکنولوژی در سطحی بالا است، گفت: هنوز در ایران در تکنولوژی و فناوری استفاده از انرژی امواج به سطحی نرسیده‌ایم که نیروگاه‌های فسیلی و آبی را کنار بگذاریم و به سمت استفاده از انرژی جزر و مد و امواج برویم. اما مطالعات در این زمینه به سرعت در حال پیشرفت است.

رئیس کارگروه آب ستاد توسعه فناوری انرژی‌های نو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: اگر تولید انرژی در نیروگاه‌های خورشیدی و بادی با نیروگاه‌های آبی و فسیلی مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که تولید انرژی در نیروگاه‌های با منبع تجدیدپذیر یک دهم است. بنابراین باید به سطحی از تکنولوژی دست پیدا کنیم که تولید انرژی از امواج آب به سرعت افزایش یابد.

وی افزود: در این زمینه برنامه‌ریزی‌های مناسبی در ستاد انجام شده و نخست بحث پتانسیل‌یابی و بعد تولید دانش فنی این عرصه را داریم.

تقوایی عنوان کرد: پروژه تعیین پتانسیل انرژی جزر و مد با ایجاد نقشه GIS کشور در ماه گذشته به پایان رسید. با این نقشه میزان تولید انرژی در دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان مشخص شده تا در مرحله استفاده از این نقشه بعد سرمایه گذاری برای تولید انرژی از این منابع گام برداریم.

وی یکی از مباحث دیگری که در ستاد پیگیری می‌شود بحث آب شیرین کن‌ها دانست و اظهار کرد: با توجه به منابع آبی که در شمال و جنوب کشور وجود دارد بحث استفاده از آب‌شیرین کن‌ها دارای اهمیت زیادی است و در نظر داریم با دستیابی به تکنولوژی‌های جدید در این زمینه این منابع آبی را در دسترس مصرف‌کنندگان صنعتی، خانگی و کشاورزی قرار دهیم.

ساخت میکرونیروگاه‌های آبی کمتراز 100 کیلووات

مشاور مدیر عامل توانیر همچنین بیان کرد: ساخت میکرو نیروگاه‌های آبی کمتر از 100 کیلو وات از اقدامات دیگری است که با حمایت ستاد به اتمام رسیده است. این فناوری در گذشته از خارج وارد کشور می‌شد اما در حال حاضر با حمایتی که ستاد انجام داد این فناوری بومی شد.

تقوایی عنوان کرد: ساخت و خودکفایی در زمینه سیستم‌های تحریک ژنراتور، کنترل و اتوماسیون نیروگاه‌های برق آبی نیز از دیگر اقداماتی است که با حمایت ستاد انجام شده و اخیرا فعالیت‌ها در این زمینه‌ به پایان رسیده و در مرحله نصب پایلوت در نیروگاه مغان هستیم.

وی با اشاره به اینکه با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر پروژه‌های مختلفی در کارگروه انرژی آب اجرا شده و در حال انجام است، گفت: از جمله این اقدامات می‌توان به ساخت یکی از بزرگ‌ترین آزمایشگاه‌های برق آبی کشور با حمایت ستاد اشاره کرد.

آزمایش توربین نیروگاه‌های کوچک

مدیر کارگروه آب ستاد توسعه فناوری انرژی‌های نو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: با توجه به وجود پتانسیل‌های آبی کوچک در کشور و این مسئله که پتانسیل‌های آبی بزرگ ما در حال اتمام هستند باید از انرژی‌های آبی کوچک مثل نهرهای روان نیز با نصب نیروگاه‌هایی در حد پمپ برای تامین برق بهره برد.

رئیس پیشین موسسه تحقیقات آب گفت: زمانی که کار طراحی این نیروگاه‌های کوچک تمام شد نیاز است در آزمایشگاه‌های مجهز، تست توربین‌ها برای تولید میزان برق انجام شود که این یکی از کاربردهای آزمایشگاه مرجعی است که با حمایت 500 میلیون تومانی ستاد توسعه فناوری انرژی‌های نو معاونت علمی و فناوری تکمیل شد و ظرف یک ماه آینده تست توربین‌ها در آن انجام می‌شود و می‌توان از آن به عنوان بزرگ‌ترین آزمایشگاه برق آبی با وجود زیرساخت‌های اساسی و مورد نیاز یاد کنیم.

تقوایی با اشاره به اینکه نیروگاه‌های برق آبی در افزایش ظرفیت تولید برق در کشور نقش قابل توجهی را بر عهده دارند، گفت: نیروگاه‌های برق آبی حدود 12 تا 14 درصد از برق کشور را تولید می‌کنند و نیروگاه‌های برق آبی بزرگ تا حدود 25 هزار مگاوات و نیروگاه‌های کوچک تا حدود 4 هزار مگاوات تولید برق دارند.

کد خبر 267909

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار صنعت و تجارت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی