همشهری آنلاین: نیروگاه ویژه تولید برق از امواج اقیانوس برای نخستین بار در سواحل اسکاتلند ساخته شد.

به گزارش مهر، فناوری به کار رفته در ساخت این نیروگاه چیز چندان جدیدی نیست اما محلی که برای ساخت آن در نظر گرفته شده یعنی سطح اقیانوس به تولید انرژی هیدرولیکی آن هم به گونه‌ای بی‌سابقه منجر شده است.

این نیروگاه که WaveNet نام دارد، متشکل از استوانه‌های شناوری است که همواره در سطح آب به صورت غوطه‌ور قرار دارند. هر یک از این سه استوانه که در زیر آب از طریق میله‌های مخصوصی به یک ساختار سیلندری شکل متصل می‌شوند، یک بخش از کل نیروگاه را تشکیل می‌دهند.

همزمان با شکل‌گیری امواج، استوانه‌های شناور نیز به حرکت افتاده و با بالا و پایین رفتن آن‌ها، میله‌های متصل به ساختار سیلندری شکل نیز به جنبش در می‌آیند. در محل اتصال میله‌ها با این ساختار پمپ‌های مخصوصی تعبیه شده که شروع به تولید انرژی هیدرولیکی می‌کنند.

کل ساختار این شبکه به گونه‌ای طراحی شده که قابلیت گسترش آن به هر میزانی وجود دارد. درحقیقت طراحان اسکاتلندی آن را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند که همچون یک شبکه قابل افزایش، امکان برخورداری از شاخه‌های قابل توجهی را دارد.

کل این شبکه در برخی نقاط به وسیله رابط‌های مخصوصی به بستر اقیانوس متصل شده که بدین ترتیب امواج سهمگین اقیانوس خسارتی به آن وارد نمی‌کند.

همچنین به دلیل آن که فرآیند تولید انرژی هیدرولیکی در زیر سطح آب صورت می‌گیرد، عملا چیزی جز استوانه‌های زردرنگ شناور در سطح آب دیده نمی‌شود.

شرکت آلباترن اسکاتلند که این نیروگاه را راه‌اندازی کرده در نظر دارد طی ۱۰ سال آینده سطح عمل این فناوری نوین را گسترش دهد.

این شرکت در نظر دارد تا سال ۲۰۲۴ حدود ۱۰۰ مگاوات برق از طریق امواج اقیانوس تولید کند.

کد خبر 279621

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دانش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha