همشهری آنلاین: وزیر دفاع گفت: بین کشورهای نوظهور در حوزه فضایی تنها کشور دارنده مجموعه امکانات ماهواره‌ای هستیم.

به گزارش تسنیم، سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح امروز در مراسم روز فناوری فضا که در سالن اجلاس سران برگزار شد، ضمن گرامیداشت ایام‌الله دهه‌فجر، گفت: با رهبری‌های پیامبرگونه امام‌خمینی(ره) بساط شاهنشاهی از سرزمین اسلامی برچیده و نظام اسلامی در قالب شعار استقلال و آزادی نهادینه شد.

وی اضافه کرد: امروز عزت و افتخار ما برای دیگران الگو شده و آنها می‌خواهند در این مسیر گام بردارند.

وزیر دفاع تاکید کرد: نظام سلطه به صورت سنتی باورش بر این است که آقای دنیاست و حق با آنهاست و دیگران وظیفه‌ای جز حمایت از آنان ندارند.

سردار دهقان با بیان اینکه امروز انقلاب اسلامی در آستانه سی و ششمین سالگرد خود قرار گرفته است، اظهار داشت: انقلاب اسلامی هیمنه نظام سلطه را به چالش کشید و امروز ملت ما به عنوان یک قدرت در جهان ایفای نقش می‌کند که این مرهون مجاهدت‌ها در دوران مبارزه و دفاع مقدس است. از این‌رو نام شهدا را گرامی می‌داریم.

وی ادامه داد: اگر ما استقلال را به عنوان شعار محوری مطرح می‌کنیم به این معنا نیست که استقلال را تا آسمان هفتم ببریم. معنای استقلال آن است که ملت آنچه که به آن نیاز دارد و متکی است بر اراده تصمیم خودش به آن دست یابد.

وزیر دفاع افزود: در حوزه سیاسی امروز به عنوان تنها کشوری در عرصه جهان شناخته می‌شویم که ما را خارج از سلطه‌گری دیگران تعریف می‌کنند و همواره اهداف و منافع ملی خود را به اجرا می‌گذاریم.

سردار دهقان با بیان اینکه باید تمامی ظرفیت‌ها در جهت منافع ملی شکوفا شود تا نظام بتواند در سطحی از قدرت قرار گیرد، افزود: دیگران نباید اجازه دهند در مقابله با نظام قرار گیرند. در حوزه علوم و فناوری در یک حوزه برتر قرار داریم و معتقدم این حوزه متعلق به بشریت است.

وی تصریح کرد: نظام سلطه می‌خواهد ملت‌ها از دسترسی به دانش باز بمانند، اما اراده‌ای در ملت‌ها شکل گرفته و باید با این اراده تمامی موانع، سدها و محدودیت‌ها را از جلوی پا برداشت.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به تحریم‌های متعدد علیه ایران، افزود: در دوره اخیر بیشترین محدودیت‌ها در قالب تحریم‌های ظالمانه بر ما تحمیل شد، اما با اراده ملی توانستیم در حوزه‌های مختلف موفقیت‌های خوبی را به دست آوریم.

سردار دهقان تصریح کرد: در عرصه استفاده از علوم و فناوری‌ها دیگران حق ندارند انحصاری برای خود قائل شوند چرا که این حوزه در راستای وضعیت بهتر زندگی برای بشریت است. بنابراین باید وجهه همت خود را در راستای رفاه و برداشتن سختی‌ها قرار دهند.

وی با بیان اینکه امروز ملت ما به بلوغ علمی و آکادمیک دست یافته‌ است، افزود: توانسته‌ایم به زیرساخت‌های توسعه و فناوری دست پیدا کنیم. از این‌رو با شهامت تمام اعلام می‌کنم که ملت ما قادر است با اتکا به ظرفیت‌ها هر آنچه را که نیاز دارد تولید و بهره‌برداری کند. البته شاید در این زمینه عنصر زمان و هزینه نیز مطرح باشد. با این حال می‌توان در زمان کوتاه هزینه کمتری را تحمل کرد.

"دانشجوی دکتری با کمترین امکانات در محیط آزمایشی بیشترین دستاوردها را خلق می‌کند".

وزیر دفاع با بیان اینکه اراده و استقلال در ملت ما وجود داشته است، افزود: در سایه پیروزی مردم امروز شاهد امواج بسیار گسترده در همه صحنه‌ها هستیم به طوری که توسعه علم مایه افتخار برای جهان اسلام است و نمایندگان کشورهای دیگر برای این پیشرفت و توسعه جشن می‌گیرند.

سردار دهقان تصریح کرد: وقتی فناوری‌ها به عرصه زندگی می‌آید زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و پیامدهایی هم دارد که باید آن را مدیریت از جنبه‌های منفی نیز پیشگیری کرد.

وی با اشاره به اینکه فناوری پیام‌های گسترده‌ای دارد و از اهمیت بالاتری برخوردار است، اظهار داشت: اگر مقاطع رشد و توسعه را در دنیا ردیابی کنیم متوجه خواهیم شد پیام سطوح فناوری عمیق است و یکی از سطوح فناوری که در بالاترین سطوح قرار گرفته فناوری فضایی است. این حوزه در فضا ایجاد قابلیت می‌کند و می‌توان به صورت وسیع زمین را مشاهده کرد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به دومین پیام سطوح فناوری اشاره کرد و ادامه داد: در هر لحظه و در هر مکان اطلاعی که کاربر ارائه دهد اختیار قرار می‌گیرد و سومین پیام آن این است که مانیتورینگ پیوسته را فراهم و پدیده خاصی را ایجاد می‌کند.

سردار دهقان اضافه کرد: فناوری فضایی مرز جغرافیایی را برمی‌دارد و هر تصمیمی که لازم است انجام دهیم فراهم و بحث هدایت و حرکت در زمین و فضا را مدیریت می‌کند و امکان ارائه خدمات در هر جای دنیا را فراهم می‌کند.

"تحرکاتی که از سوی دشمن انجام می‌شود رصد می‌کند و تهدیدات احتمالی و اقدمات را انجام و ارتقای قابلیت خودی را ایجاد می‌کند".

وی اظهار داشت: فناوری فضا می‌تواند در افزایش جمعیت و پیامدهایی که دارد و معضلات و مشکلات آب کمک جدی کند.

وزیر دفاع با طرح این پرسش که امروز باید بگوییم وضع ما در این حوزه چیست؟ گفت: بازه طولانی نیست که ما در این حوزه وارد شده‌ایم اما دستاوردهای خوبی را به دست آورده‌ایم. به طوری که در سال 2012 گزارشی تهیه شد و در آن گزارش 5 کشور به عنوان کشورهای نوظهور در عرصه فضا مطرح شدند که یکی از کشورها ما بودیم و تفاوت‌مان در سرعت بود، سرعت‌مان بیشتر از بقیه شده است.

سردار دهقان با بیان اینکه در سطح فناوری فضایی بومی هستیم، تاکید کرد: امروز می‌توانیم ادعا کنیم و این ادعا هم درست است که در همه زمینه‌ها منجمله پرتاب کننده، ماهواره، ایستگاه زمینی بومی شده‌ایم و همه این امکانات را در اختیار داریم و از بین کشورهای نوظهور تنها کشوری هستیم که همه مجموعه‌ها را داریم.

وی تصریح کرد: به حول و قوه الهی و با توجه به مسیری که ترسیم شده، فکر می‌کنیم در زمانی نه چندان زیاد بتوانیم ماهواره را در بالاترین سطح قرار دهیم چرا که اراده‌ای شکل گرفته و به دستاوردهایی رسیده‌ایم و این اراده و دستاورد چنین نویدی را به ما می‌دهد.

وزیر افزود: انشاءالله با عنایت الهی و هدایت‌های مقام معظم رهبری و در قالب برنامه‌های درست بتوانیم برای ملت ابتکارات جدیدی را خلق و مسئولیت خود را برای عزت ملت و کشور ایفا کنیم.

سردار دهقان در پایان تاکید کرد: امیدواریم بتوانیم منشاء تاثیری برای ملت‌ها و سایر کشورهای اسلامی و جهان سوم که به دنبال یافتن راهی برای فشار نظام سلطه هستند باشیم. از همه شما تشکر می‌کنم و می‌گویم ما در وزارت دفاع از سال 73 شروع به کار کرده‌ایم و همه ظرفیت‌ها را در نظر گرفته‌ایم.

کد خبر 248235

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار