مهدی تهرانی: عمده فیلم‌هایی که در این سال‌ها در باره فضا دیده‌ایم فیلم‌هایی در اصطلاح پاپ کورنی بوده‌اند. یعنی فیلم‌هایی که فقط مناسب همان ۲ ساعت حضور در سینما هستند و پس از آن دیگر حتی در ذهن نیز باقی نمی مانند.

اگر تصوری اینچنینی در باره جاذبه دارید،احتمالا در همان سکانس معروف اولیه(سکانس ۱۳ دقیقه ای بدون برش

اگر تصوری این‌چنینی در باره جاذبه دارید،احتمالا در همان سکانس معروف اولیه (سکانس 13 دقیقه‌ای بدون برش افتتاحیه فیلم) به کلی نظرتان برخواهد گشت.

شهر هیوستون در ایالات متحده آمریکا، سفینه فوق پیشرفته ناسا هزاران کیلومتربالای این شهر در حال عبور است و دو افسر ناسا به نام های ستوان مک کوالسکی و دکتر رایان استون بیرون سفینه مشغول کار هستند.

ظاهر امر تقریبا نشان می دهد که همه چیز عادی و شاید هم عالی پیش می رود. ستوان کوالسکی(با بازی جورج کلونی) که یک افسر کهنه کار فضایی است مشغول کار با جت کوله پشتی خود است و خیلی هم سرحال و بذله گو نشان می دهد و کمی آنطرف تر دکتر استون مشغول است. همه چیز آرام است اما ناگهان یکی از ترسناک ترین سکانس هایی که تا به حال در سینما دیده‌اید به وقع می‌پیوندد. تصاویری که شما در مقام بیننده آن را در بست می‌پذیرید و شریک روند پیگیری اش می‌شوید...

جاذبه آلفونسو به چند دلیل فیلمی است خوش ساخت و هنرمندانه. به همان نسبت که سرگرم کننده هست قابلیت هنری والا نیز دارد. به واقع شاید همان مسیری را که فیلم کوبریک فقید پیمود برای جاذبه کوران نیز قابل پیمایش باشد.

اول از همه اینکه در جاذبه دوربین ایستا نیست.یعنی علیرغم اینکه شما با لوکیشنی سروکار دارید(به عنوان مخاطب)که همه جایش شبیه هم است و دست برقضا قهرمانان داستانتان هم فقط دو نفر هستند با این همه حرکت دوربین هنرمندانه و استادانه بیننده را در اوضاع و احوال آنچه دارد اتفاق می افتد سهیم می‌کند.

دوم اینکه داستان گویی و نقش روایت تصویری در فیلم جاذبه اگرچه ظاهر پیچیده ای دارد اما قابل باور است.کاری که کوران در جاذبه کرده همان روند کوبریک است اما با محتوای سرگرم کننده بیشتر.این نوع روایت تصویری بیشترین امتیازش همانا درگیر کردن ذهن و فکر مخاطب با روند پیگیری داستان است.اتفاقی که دقیقا در جاذبه می افتد همین است.همراهی تماشاگر از ابتدا تا انتهای داستان.

سوم اینکه جاذبه یک سکانس افتتاحیه کلان دارد که بنظرم باید حتی به صورت کلاس درس هم از آن استفاده کرد. شما در سکانس افتتاحیه با یک روایت تصویری 13 دقیقه‌ای بدون حتی یک برش سر و کار دارید. این اتفاقی عالی در سینمای مدرن است.

و درآخر اینکه اگرچه سهم و تکنولوژی و سینمای دیجیتال و فناوری در فیلم جاذبه شدیدا به چشم میآید اما باید سهم هنر روایت و داستان پردازی را نیز در کنار فناوری پر رنگ در نظر بگیریم.

فیلم کوران داستانی انسانی و منطقی و هیجانی دارد.تعلیق ایجاد شده در آن نیز وهم نیست و مربوط به شرافت انسانی است.جاذبه تلاشی کلان برای نمایش اهمیت زندگی است و تقدیر از خداوندی که حیات را به انسان عطا فرموده است.

جدای از این جاذبه در نظر منتقدان نیز بسیار جلوه گری کرده است.در گلدن گلوب امسال نیز جاذبه در 4 بخش شانس بردن گوی طلایی را دارد.که در مهمترین آنها ساندرا بولاک در بخش بهترین بازیگر زن نقش اول و آلفونسو کوران نیز در بخش بهترین کارگردان کاندیدا هستند.

جاذبه ساخته آلفونسو کوران

  • جاذبه / Gravity 

نویسنده و کارگردان:آلفونسو کوران

بازی: جورج کلونی (ستوان مک کوالسکی) / ساندرا بولاک (دکتر رایان استون)

محصول برادران وارنر 2013

بودجه فیلم: 100 میلیون دلار

فروش جهانی فیلم: 370 میلیون دلار

اکران: 4 اکتبر 2013

مدت فیلم: 90 دقیقه

کد خبر 243017
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سینما

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز