مجموع نظرات: ۰
پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: فاجعه توفان فیلیپین، بحث بر سر گرم شدن کره زمین و انتشار گازهای گلخانه‌ای را دوباره به جریان انداخته است. کارشناسان تایید می‌کنند که تغییرات آب و هوایی و گرمایش زمین مستقیما مسئول توفان‌ها نیست اما در شدت و قدرت آن‌ها تاثیر دارد.

میشل ژَرو، دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی، در این باره می‌گوید: این دهه گرم‌ترین دهه ثبت شده در تاریخ است. سال‌هایی را که ما اکنون "سالهای سرد" می‌نامیم، در واقع گرمتر از سالهای گرم قبل از سال ۱۹۹۸ هستند. پس این امر تایید می‌کند که گرمایش زمین، یک واقعیت است و متوقف نشده است.

به گفته سازمان ملل متحد، عامل دیگری که باعث افزایش آسیب‌ها شده است، اینست که از ابتدای سال ۲۰۱۳ سطح میانگین دریاها به میزان بی‌سابقه‌ای رسیده است.

میشل ژَرو می‌افزاید: «در حوالی فیلیپین، افزایش سطح دریا طی بیست سال گذشته، سه یا چهار برابر بیشتر از سطح جهانی بوده است. می توان گفت که به دلیل سطح بالای دریا، قطعا آسیب های پیش آمده بیشتر از آن چیزی است که تحت شرایط مشابه باد و توفان، صد سال پیش رخ می داد.»

همانطور که در توفان هایان دیده شد، افزایش سطح آب دریا، باعث آسیب پذیری بیشتر مردم مناطق توفان زده است. تغییرات آب و هوایی موجب گرم شدن سطح اقیانوس ها و افزایش قدرت توفان‌ها گشته است.

منبع: یورونیوز

کد خبر 238684

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار