همشهری آنلاین: سازمان جهانی هواشناسی (WMO) روز چهارشنبه ۶ نوامبر اعلام کرد حجم گازهای گلخانه‌ای که مسئول تغییرات آب و هوایی شناخته می‌شود در جو کره زمین در سال ۲۰۱۲ به رکورد جدیدی رسید.

greenhouse

به گزارش رویترز دبیر کل WMO، میشل ژراد، در یک کنفرانس خبری در ژنو که در آن "بولتن گازهای گلخانه‌ای" سالانه این سازمان ارائه شد، گفت: "غلظت همه این گازهای گلخانه‌ای عمده دوباره به حد بی‌سابقه‌ای رسیده‌اند."

ژراد گفت این رونده شتاب‌گیرنده باعث تشدید تغییرات آب هوایی شده است و رسیدن به هدف مورد توافق در اجلاس کپنهاگ در سال 2009 برای محدود کردن گرمایش جهانی در حد زیر  2 درجه را سخت‌تر کرده است.

او گفت: "سال 2012 وضعتی بدتر از سال 2011 داشت، و وضع سال 2011 بدتر از سال 2010 بود. هر سال می‌گذرد کنترل وضعیت سخت‌تر می‌شود، و باقیماندن در زیر میزان نمادین میانگین جهانی 2 در جه سخت‌تر می‌شود."

"برنامه محیط زیست سازمان ملل" روز سه‌شنبه اعلام کرد که انتظار می‌رود میزان خروجی گازهای گلخانه‌ای در سال 2020 هشت تا 12 میلیارد تن بالاتر از حد ضروری برای محدود کردن گرمایش جهانی زیر 2 درجه باشد.

ژارد در کنفرانس خبری گفت اگر جهان به مسیر کنونی‌اش ادامه دهد، گرمایش جهانی احتمالا در میانه از حد 2 درجه عبور خواهد کرد، و چنین وضعیتی بر چرخه آب، سطح دریاها و حوادث شدید آب و هوایی تاثیر خواهد گذاشت.

او گفت: "هر چه ما بیشتر دست روی دست بگذاریم، ماندن در زیر این حد درجه حرارت مشکل‌تر خواهد شد و تاثیر شدیدتری بر کشورهای بسیار ایجاد خواهد شد، و بنابراین تطبیق یافتن با این تاثیرات مشکل‌تر خواهند بود."

او گفت سیستم آب و هوایی کره زمین بیشتر تحت تاثیر اقیانوس‌ها قرار دارد تا جو، و با توجه به زمانی که طول می‌کشد تا دریاها گرمتر شوند، تاثیر کامل خروجی فعلی گازهای گلخانه‌ای مدت‌ها بعد بروز خواهد کرد."

او گفت: "حتی اگر ما بتوانیم خروج این گازها همین امروز متوقف کنیم- کاری که می‌دانیم ناممکن است- گرم شدن اقیانوس‌ها ادامه خواهد داشت و بالا آمدن سطح دریاها برای صدها سال تداوم خواهد یافت."

نمایندگانی از بیش از 190 کشور جهان هفته آینده در ورشو در یک کنفرانس سازمان ملل حضور خواهند یافت تا بر اساس یک پیمان جدید آب و هوایی که قرار است تا سال 2015 امضا شود، اما تنها در سال 2020 عملی خواهد شد، خروجی گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهند.

بولتن WMO نشان می‌دهد که حجم دی‌اکسید کربن یا CO2، گاز گلخانه‌ای اصلی که در فعالیت‌های انسانی ایجاد می‌شود، در سال 2012 سریعتر از دهه قبل افزایش یافته است، و به 393.1 بخش در میلیون (ppm)، یعنی 41 درصد بالاتر از حد دوران ماقبل صنعتی رسیده است.

مقدار این گاز در جو به اندازه 2.2 ppm در سال 2012 افزایش یافته است، که بالاتر از حد میانگین سالانه 2.02 ppm در طول ده سال گذشته بوده است.

ژرار گفت دی اکسید کربن گازی بسیار پایدار است و احتمالا برای مدتی طولانی در جو باقی خواهند ماند. به گفته این غلظت‌های دی‌اکسید کربن بالاترین میزان‌ها درژ بیش از 800 هزار سال گذشته در کره زمین هستند.

ژرار گفت: "افزایش در میزان CO2 عمدتا ناشی از فعالیت‌های انسانی است. اقداماتی که ما در حال حاضر انجام می‌دهیم یا انجام نمی‌دهیم پیامدهای برای مدتی بسیار بسیار طولانی خواهند دشت."

افزایش دومین گاز گلخانه‌ای مهم، متان، نیز با سرعتی مشابه چهار سال گذشته، در سال 2012 ادامه داشته است و به میانگین جهانی 1819 بخش در میلیارد (ppb) رسیده است، و سومین گاز گلخانه‌ای مهم، اکسید نیتروژن، به میزان 325.1 ppb رسیده است.

کد خبر 237985

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز