همشهری آنلاین: محققان کانادایی موفق به شناسایی گاز گلخانه‌ای جدیدی به نام "پرفلورو تری بوتیل آمین" شده‌اند که هفت هزار برابر قوی‌تر از دی‌اکسیدکربن در گرم کردن زمین تأثیرگذار است.

گاز گلخانه‌ای جدید با قدرت هفت هزار برابری در گرم کردن زمین

به گزارش ایسنا، گاز گلخانه‌ای پرفلورو تری بوتیل آمین (PFTBA) از اواسط قرن بیست و یکم در صنایع برق و الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

"آنگلا هانگ" یکی از نویسندگان تحقیق و از محققان دپارتمان شیمی دانشگاه تورنتو تأکید می‌کند: این گاز گلخانه‌ای دارای بالاترین بازده تابشی از هر نوع مولکول شناسایی شده در جو تاکنون است.

این مطالعه نشان می‌دهد، گاز گلخانه‌ای پرفلورو تری بوتیل آمین هفت هزار و 100 برابر قوی‌تر از دی‌اکسیدکربن در گرم کردن زمین طی یک بازه زمانی 100 ساله است.

غلظت گاز پرفلورو تری بوتیل آمین در جو در مقایسه با غلظت دی ‌اکسید‌کربن که 400 واحد در میلیون است، پایین‌تر بوده و حدود 0.18 واحد در تریلیون است.

دکتر "دریو شیندل" از متخصصان هواشناسی در موسسه تحقیقات فضایی گودارد ناسا تأکید کرد: در صورتی که میزان این گاز گلخانه‌ای در جو افزایش پیدا کند، تأثیر بسیار زیادی بر تغییرات آب و‌ هوایی خواهد داشت، اما میزان کنونی آن چندان نگران‌کننده نیست.

محققان پیش‌بینی می‌کنند که گاز گلخانه‌ای پرفلورو تری بوتیل آمین به مدت 500 سال در جو باقی بماند و بر خلاف دی‌اکسیدکربن که توسط جنگل و اقیانوس جذب شده، توسط هیچ عامل طبیعی جذب نشود.

نتایج این مطالعه در مجله Geophysical Research Letters منتشر شده است.

کد خبر 242404
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز