چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۹:۱۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: پژوهشگران می گویند نوجوانان چاق نسبت به همسالان خود بیشتر در خطر کاهش شنوایی در تمامی فرکانس‌ها، هستند.

overweight-boy

چاقی یکی از مشکلات اساسی جوامع امروزی و به خصوص جوامع شهری است. محققان هر روز بیماری‌ها و مشکلات جدیدی را شناسایی می‌کنند که به نوعی با چاقی اشخاص در ارتباط است.

ارتباط امکان ناشناوایی در نوجوانان با چاقی را تازه‌ترین تحقیقات پژوهشگران نشان می‌دهد.

«چاقی در نوجوانان با بروز کاهش شنوایی حسی به تمامی فرکانس‌ها یا گستره فرکانسی که انسان توانایی شنیدن آن‌ها را دارد، مرتبط است.»
دکتر آنیل لالوانی مجری این تحقیقات از مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا در نیویورک، با بیان این مطلب، می‌گوید: کاهش شنوایی حسی، به دلیل آسیب دیدگی سلول‌های مویی گوش داخلی ایجاد می‌شود.

بر اساس این تحقیقات، نوجوانان چاق بیشتر در شنوایی فرکانس‌های پایین با مشکل مواجه می‌شوند؛ یعنی 16/15 درصد از نوجوانان چاق دچار کاهش شنوایی فرکانس پایین هستند، درحالی‌که این مشکل در 89/7 درصد در نوجوانانی که چاق نبودند دیده شد.

افرادی که دچار کاهش شنوایی در فرکانس پایین هستند نمی‌توانند صداهایی را در فرکانس‌هاس دو هزار هرتز و پایین‌تر بشنوند. این افراد ممکن است بتوانند صداهایی را در فرکانس بالاتر که گستره شنوایی معمولی است را بشنوند.

اغلب این افراد هنوز می توانند صدای حرف زدن انسان را بشنوند اما ممکن است در شنیدن صدا ها در جاهای شلوغ دچار مشکل شوند.

به گفته دانشمندان این نتایج از نظر سلامت عمومی اهمیت بسزایی دارد. چرا که تحقیقات پیشین نشان داده بود 80 درصد از نوجوانان دچار کاهش شنوایی، از مشکلات شنوایی خود بی اطلاع هستند و نوجوانان چاق باید تحت غربالگری منظم شنوایی قرار داشته باشند.

نتایج این تحقیقات درنشیه Laryngoscope منتشر شده است.

 

کد خبر 219569
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز