دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان دریافتند که در بعضی از کسانی که اضافه وزن دارند، چربی در داخل استخوان پنهان می‌شود و این می‌تواند استخوان را ضعیف و شکننده کند بنا بر این چاقی به عواملی که باعث پوکی استخوان می‌شود افزوده شده است

چاقی عامل پوکی استخوان شناخته شد

به گزارش ایرنا، پوکی استخوان معمولا به نحیف بودن و شکنندگی ظاهری مرتبط و شناخته می‌شود.

محققان آمریکایی دریافته‌اند که در بعضی از کسانی که اضافه وزن دارند، چربی در داخل استخوان پنهان می‌شود و این می‌تواند استخوان را ضعیف و شکننده کند.

در این مطالعه معلوم شد که چربی مغز استخوان در افرادی که پوکی استخوان دارند بیشتر است.

محققان دانشکده پزشکی هاروارد در بوستون بدن ۱۰۶ زن و مرد چاق اما سالم را اسکن کردند. اسکن‌ها نشان داد که چربی در درون کبد، عضلات و مغز استخوان پنهان می‌شود.

دکتر میریام بردلا که این مطالعه را انجام داده است می‌گوید کسانی که مبتلا به چاقی شکمی هستند، بیشتر با این خطر روبرو هستند. مغز استخوان محل فعالیت سلول‌های مسئول تشکیل استخوان است. بردلا استدلال می‌کند که وجود سلول‌های چربی در مغز استخوان باعث شکنندگی آنها می‌شود.

می معتقد است اگر ستون فقرات پر از چربی باشد، به اندازه لازم محکم نخواهد بود. به گفته او زمانی تصور می‌شد که چاقی مانعِ از بین رفتن استخوان می‌شود. اما اکنون این نظریه رد شده است.

محققان می‌گویند که با توجه به اینکه هیچ کس نمی‌تواند تعیین کند که چربی بدنش کجا جمع شود، بهترین راه چاره لاغر ماندن است.

تخمین زده می‌شود که تقریبا سه میلیون نفر در انگلیس پوکی استخوان داشته باشند.

کد خبر 224173
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز