مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۰۸:۱۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان دانشگاه پنسیلوانیا می‌گویند کاشت یک دستگاه با قابلیت تحریک منطقه خاصی از مغز می‌تواند به مهار اجبار در پرخوری کمک کند.

eating

پژوهش جدید بر روی موش‌های چاق نشان داد تحریک عمیق مغز که شامل کاشت یک دستگاه برای ارسال پالس‌های الکتریکی به اهداف دقیق در مغز است، می‌تواند رفتارهای مرتبط با چاقی مانند خوردن مفرط را کاهش دهد.

به گزارش ایسنا، در ابتدا ایده استفاده از کاشت‌های مغزی برای درمان چاقی به نظر دور می‌رسید اما محققان قصد داشتند بخشی از مغز موسوم به هسته اکومبنس را هدف‌گیری کنند که یک ساختار کوچک در مرکز پاداش مغز است و در رفتارهای اعتیادآور نقش ایفا می‌کند.

از آنجایی که خوردن مفرط و دیگر رفتارهای مرتبط با چاقی با کمبود یک ماده شیمیایی موسوم به دوپامین مرتبط هستند، محققان از تحریک عمیق مغز برای فعالسازی گیرنده دوپامین نوع دو در هسته اکومبنس موش‌ها استفاده کردند.

این موش‌ها با قرار گرفتن در معرض این تحریک، میزان غذای بسیار کمتری را مصرف می‌کردند.

اگر درمان یاد شده در نهایت بر روی انسان‌های چاق مورد استفاده قرار بگیرد، این دستگاه‌ها می‌توانند بطور مداوم روشن شده و قدرت پالس‌های الکتریکی بسته به نیازهای فردی بیمار تنظیم شود. این نوع درمان همچنین می‌تواند جایگزینی برای جراحی خطرناک چاقی مفرط و همچنین یک شیوه موثرتر از موارد دارویی رایج باشد.

از تحریک عمیق مغز در حال حاضر به عنوان راهی برای کاهش تومورها در بیماران مبتلا به پارکینسون استفاده می‌شود و دانشمندان اکنون در حال بررسی بیشتر برای فواید درمانی آن در اختلال وسواس و افسردگی هستند.

 

کد خبر 211615

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار