همشهری آنلاین: بر اساس آموزه های قرآن و سنت پیامبر(ص) و ائمه معصوم (ع) هدف اصلی زندگی عبودیت و شاکر بودن در درگاه پروردگار متعال است، بنابراین انسان باید در هر حال بندگی کند و و شاکر خداوند تبارک و تعالی باشد و این حالت در زندگی اش نمود و عینیت داشته باشد.

شکر

مهر نوشت: بهترین معنای شکر خداوند متعال، خرج نعمت های خدادادی در مسیر عبودیت و بندگی است. البته خداوند رحیم خود وضعیت بندگان را ترسیم کرده و در سوره سبا آیه 13 می‌فرماید: و قلیل من عبادی الشکور؛ ولی عده کمی از بندگانم شکرگذارند.

امام صادق (ع) در معنای شکر و سپاس می فرماید: شکر هر نعمتی پرهیز از استفاده آن نعمت در حرام ها و عصیان‌هاست.(الکافی، ج2، ص 94 و 95 )

شکر گفتاری بیان عبارت نورانی "الحمدلله رب العالمین" است و شکر رفتاری استفاده هر نعمتی در مسیر شایسته و بایسته آن نعمت که از سوی خالق هستی ترسیم شده است، خواهد بود. امام صادق(ع) می فرمایند "شکر هر نعمت یپرهیز از حرام ها و دوری از گناهان درباره آن نعمت است".(الکافی، ج 2، ص 94و 95)

با دقت می توان به ابعاد جالب این سخن پی برد و دانست که به طور مثال شکرگذاری چشم و گوش، بهره گیری این اعضا در امور مباح و حلال و پرهیز از گناه و حرام است، آنچه می‌بینیم و آنچه می شنویم بهترین نماد شکر گزاری و کفران این دو نعمت خواهد بود و همینطور درباره دیگر الطاف و نعمت های الهی که زمان ها و زمین های استفاده از این اعضا در روز رستاخیز در دادگاه الهی، همراه با یکایک اعضا زبان به نوع استفاده از آنها گشوده و ما را سربلند یا سرافکنده می‌سازند.

اظهار نعمت و بیان علاقه‌ها و دوستی‌ها شیوه ای بسیار شایسته در مسیر زندگی و ایجاد صمیمیت و سازندگی است. راز اینکه توصیه به اظهار عشق و علاقه نسبت به همسر شده آن است که آگاهی اطرافیان از احساس پاک و بی آلایش ما در استحکام پیوند و عمق بخشیدن به دوستی ها و رفاقت معجزه می کند.

حال اگر این شیوه شایسته در برابر خالق هستی صورت پذیرد و هر یک از ما گاه و بیگاه لب به اقرار خوبی های خدا و بدی‌های خود نماییم و چون امام حسین(ع) در دعای عرفه نخست صفات والا و بی همتای خدای را بازگو کنیم و سپس اقرار به زشتی های خویش نماییم، به یقین شاهد بارش رحمت و مغفرت الهی خواهیم بود.

نقل شده که هرگاه رسول خدا(ص) حادثه ای رخ می داد که شادمان می‌شد، می فرمودند: خدا را بر این نعمت شکر و چون امری پیش می آمد که غمگین می شد، می فرمود: "خدا را در هر حال شکر" و آن حضرت می فرمود:خدایا هر نعمت یا سلامتی که در دین یا دنیا دارم از توست، تو یکتا و بی شریکی...

آموزه های آسمانی اسلام، "ارتباط با پروردگار" را یگانه راه محبت و عنایت خدا به بندگان معرفی کرده اند و در نگاه پر مهر پیامبر اسلام (ص) هیچ چیزی ارزشمندتر از دعا به درگاه خداوند متعال نبود؛ به راستی هر گاه دعا که "قرآن صاعد" نام گرفته و برترین اعمال و عبادات یا مغز و محتوای اطاعات لقب یافته و "عباده الکبری" خوانده می شود، همراه با زمزمه و راز ونیاز به پیشگاه پروردگار بی نیاز برای شکر نعمت های الهی باشد، یکی از بهترین نمادهای شکرگزاری خداوند متعال نخواهد بود.

کد خبر 212324

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار