شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۰:۲۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: «گالری بوم»، عصر جمعه چهارم اسفند با نمایش عکس های دیده نشده و یک ویدئو آرت از عباس کیا رستمی افتتاح شد و کیارستمی در گفتگویی کوتاه در حاشیه گشایش این نمایشگاه، «گالری بوم» را استاندارد خواند و بر این نظر که رشد کیفی آثار هنرمندان تجسمی ایران با توسعه فضاهای مناسب هنرهای تجسمی در تهران همزمان شده است، صحه گذاشت.

عکس

به گزارش همشهری آنلاین، آیین افتتاحیه «گالری بوم» که به جهت فضای بسیار درخور توجه نمایشگاهی و نیز بهره مندی از تکنولوژیهای روز برای نمایش مناسب آثار هنری استاندارد ارزیابی شده است با حضور چهره های شاخصی همراه بود: بهمن فرمان آرا، محمود دولت آبادی، پرویز کلانتری، داریوش شایگان، مرتضی کاظمی، علیرضا سمیع آذر، حسین الهی قمشه ای، رضا کیانیان، هدیه تهرانی، افشین پیرهاشمی، کوروش شیشه گران، علی شیرازی، گیزلا وارگا سینایی، حامد بهداد، لوریس چکناواریان، پری ملکی، سامان مقدم، رویا نونهالی، فاطمه معتمد آریا، طناز طباطبایی، علی قربان زاده، همایون ارشادی، پویا آریان پور، آرمان استپانیان و دهها نام معتبر هنرهای تجسمی و سینمای ایران.

«سفید برفی» عنوان مجموعه عکس و «جاده» نام ویدئو آرتی است که از عباس کیارستمی در «گالری بوم» به تماشا گذاشته شده است؛ کیارستمی در حاشیه افتتاح این گالری در گفتگویی کوتاه گفت: مجموعه«سفید برفی» از سالهای دور شروع شده است که 52 عکس را شامل می‌شود و من 24 تا از آنها را در افتتاحیه این گالری به تماشا گذاشته ام».

کیارستمی با این نکته که فضای بصری و مفهومی عکس هایش و فیلم هایش به هم نزدیکند تاکید کرد: «عکس های من، سینمای من را می‌سازد.

مدیوم عکس فرصت مینیمال کار کردن، با حداقل امکانات کار کردن را به من داده است و همین عکس هاست که سینمای مرا می‌سازند».

وی گفت: «به سینما و عکاسی توامان علاقه دارم اما بدیهی ست که شرایط برای عکاسی فراهم تر است، عکاسی به مجوز، سرمایه گذاری، پروداکشن ... نیازی ندارد لذا در این هنر فعالیت می‌کنم اما هر گاه شرایط کافی و لازم برای ساخت فیلم فراهم شود، فیلم هم خواهم ساخت».

عباس کیارستمی، گالری تازه تاسیس«بوم» را به جهت فضای شایسته ارائه آثار هنری و نورپردازی حرفه ای تحسین کرد و گفت: «گالری بوم»، استاندارد است؛ یک گالری نقش بسیار مهمی در ارائه آثار هنری دارد، مثل این است که حتی یک فیلم خوب در پروجکشن بد قابل تحمل نیست اما چه بسا فیلم نسبتا بد در محیط نمایش خوب قابل تحمل از آب درآید».

با تایید این نکته که به موازات رشد کیفی آثار هنرمندان تجسمی ایران، توسعه گالری های حرفه ای تهران قابل توجه است فیلمساز جهانی سینمای ایران افزود: «گالری بوم، کاتالوگ بسیار خوبی از عکس هایم منتشر کرده است، دو ماه فرصت برای نمایش این آثار در نظر گرفته است و با تجهیزات بسیار پیشرفته و حرفه ای زمینه بسیار مناسبی برای شایسته دیده شدن عکس ها و ویدئو آرت فراهم نموده است که بدون شک اگر این آثار جلوه ای دارند، بخشی از آن مرهون همین مولفه هاست».

گالری بوم در مراسم افتتاحیه، کاتالوگ بسیار نفیس 60 صفحه ای از مجموعه «سفید برفی» عباس کیارستمی در اختیار دیدارکنندگان از نمایشگاه قرار داد که در مقدمه آن نوشتاری از دکتر علیرضا سمیع آذر مدرس تاریخ هنر با عنوان «برف های خیالی» در نقد و بررسی آثار «کیارستمی» به چاپ رسیده است.

این نوشتار با این پاراگراف شروع شده است:«مجموعه سفید برفی حاوی نمونه های مفهومی تری از آثار عباس کیارستمی در همین سری است که در نگاه اول برگردانی از حرف های کما بیش گفته شده در فیلم ها و دیگر آثار او به زبان تصویر به نظر می‌رسد.

در همین نگاه گذرا ممکن است مجموعه عکس های وی را کارهایی از ژانر منظره با تاکیدی خاص بر برف، باران، درخت و یا جاده قلمداد کنیم؛ پنجره هایی رمانتیک به سوی طبیعت که اتفاقا چندان هم با حوصله و وسواس انتخاب نشده اند اما در نگاهی عمیق تر، هنگامی که به حد بالای انتزاع و تقلیل گرایی و مهمتر از آن رویکرد نمادگرایانه به پدیده های طبیعت در این عکس ها توجه کنیم، تفاوت ماهوی آنها با فیلم ها و با نمونه های ظاهرا مشابه از تصاویر منظره به تدریج آشکار می‌شود.

این مجموعه با همه سادگی و صراحت در لایه ظاهری، از زبان هنری به مراتب پیچیده تر و نگاه کنایه ای تر در قیاس با فیلم ها و آثار مشابه برخوردار هستند... ».

گالری بوم در خیابان ولیعصر، بالاتر از نیایش، ارمغان غربی، پلاک 11 واقع است و علاقمندان می‌توانند همه روزه از ساعت 16 تا 20 از آثار عباس کیارستمی دیدن کنند.

 

 

کد خبر 202643

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار هنر

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز