همشهری آنلاین: دانشمندان به تازگی موفق شدند از متامواد برای ساخت یک سیستم تصویربرداری استفاده کنند که دیگر نیازی به لنز ندارد

دوربین عکاسی بدون لنز

به گزارش خبرگزاری مهر، این حسگر که از نور مادون قرمز و مایکروویو نمونه برداری می‌کند، تصاویر گرفته شده را فشرده می‌سازد، در حالی که سیستم‌های فشرده سازی کنونی پس از آنکه تصویر را گرفتند آن را فشرده می‌کنند.

اغلب سیستم‌های تصویربرداری و عکاسی کنونی مانند دوربین‌های دیجیتالی از لنز برای فوکوس و تمرکز بر روی یک صحنه استفاده می‌کنند. این لنز در واقع میلیون‌ها حسگر بسیار کوچک است.

هرچه حسگرها بیشتر باشند جزئیات بیشتری از تصویر به دست می‌آید و معمولا تصویری با شفافیت بالاتر تهیه می‌شود.

اما سیستم تصویربرداری ارائه شده توسط محققان دانشگاه دوک در کارولینای شمالی هیچ لنزی ندارد و در عوض یک دیافراگم یا روزنه ساخته شده از متا مواد با ریاضیات پیچیده در هم آمیخته شده تا تصویرسازی کند.

از این دیافراگم برای فوکوس و تمرکز طول موج‌های مختلف نوری در بخش‌های مختلف یک صحنه به یک آشکارساز، استفاده می‌شود.

فرکانس‌های مختلف در یک صحنه به طور پی در پی نمونه برداری می‌شوند.

به گفته جان هانت مجری این طرح این نمونه برداری به بهبود توزیع و ترکیب طول موج‌ها نور و شدت نسبی که در یک صحنه وجود دارد کمک می‌کند.

در حال حاضر این سیستم تصویربرداری می‌تواند 10 تصویر در ثانیه بگیرد و اطلاعات را به محض دریافت فشرده سازی کند.

سیستم تصویربرداری دانشگاه دوک از نوار نازکی از متامواد استفاده می‌کند که با برخی نرم افزارهای پردازشگر و الکترونیکی تجهیز شده است.

اگرچه این سیستم تصویربرداری هنوز در طول موج‌های مرئی کار نمی‌کند اما به گفته هانت این فناوری می‌تواند به ارائه گستره وسیعی از حسگرهای ارزان، کوچک و قابل حمل و نقل منجر شود که کاربردهای بسیاری دارند.

کد خبر 198318

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار